07.05.22 Život so psom

Ako sa starať o psa z útulku?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Každý, kto sa rozhodne priviesť domov nový psí prírastok, stane pred dôležitou dilemou: Zaobstarám si psa od chovateľa, alebo z útulku? Obe varianty majú samozrejme svoje pre a proti. So šteniatkami s PP od chovateľa si budete istí vzhľadom aj povahou, ktorú psíkovi predurčuje jeho plemeno aj starostlivo volení rodičia. Pri drobcovi z útulku tieto istoty strácate, a ak si adoptujete už dospelého psa, „ochudobníte sa“ o jeho šteňacie roky. Na druhú stranu tak môžete dať jednému smutnému psiemu osudu šťastný koniec.


Zodpovedný výber je základ
V prvom rade si poriadne premyslite, či ste na nového psieho parťáka skutočne pripravení. S tým vám pomôže napríklad web www.perfektnipanicek.cz, ktorý upozorňuje na precenenie vlastných síl a schopností sa o zaobstarané zviera postarať. Že ste už pevne rozhodnutí? Pred samotným pátraním po ideálnom štvornohom spoločníkovi zvážte, aký by mal vlastne byť. Hľadáte šteňa, dospelého psa, alebo psieho seniora? Bude bývať s vami v dome, alebo vonku v búde? Mal by vychádzať s deťmi a ďalšími zvieratami? Chcete aktívneho spoločníka, alebo pohybu sami príliš neholdujete? Svoju voľbu v žiadnom prípade neriaďte vzhľadom, ale povahou. S konkrétnym výberom by vám potom mali pomôcť zamestnanci útulku, ktorí jednotlivé psy dobre poznajú a najlepšie tak odhadnú, aký z nich sa k vám hodí. Či si so psíkom padnete do noty zistíte, keď spoločne vyrazíte na skúšobnú prechádzku (ak ju útulok umožňuje). Ak už doma psíka máte, vezmite ho so sebou a nechajte ich, aby sa zoznámili. Do kontaktu ale psy nenúťte a keď si nepadnú do noty, radšej sa poobzerajte inde. Hlavné je neunáhliť sa a voliť s rozmyslom.


Trpezlivosť na prvom mieste
Dospelé psy z útulku si so sebou často nesú zážitky spojené s týraním alebo stratou milovaného človeka. Ich dôvera v ľudí tak môže byť nalomená a budovanie vzájomného puta môže stáť viac úsilia. Niektorí psi navyše mohli vyrastať v podmienkach, kde ich obklopovali iba ďalší zanedbaní chlpáči a nikto ich neučil základné návyky, treba cikať mimo byt. Vyzbrojte sa preto trpezlivosťou a doprajte psovi čas, aby si na vás a neznáme prostredie zvykol. Pokiaľ ho privádzate do rodiny k deťom, spočiatku ich spoločný kontakt obmedzte. Vaši najmenší totiž môžu zviera stresovať a nechcený kontakt by mohol vyústiť do nepríjemných následkov pre obe strany. Pri zoznamovaní nenechávajte deti so psom samotné a dohliadnite, aby ich správanie nebolo zvieraťu nepríjemné.
Pre spokojné spolužitie je potom dôležité, aby pes ovládal aspoň základy poslušnosti. A nebojte - príslovie o starom psovi, ktorého nemožno neučiť novým kúskom, naplatí. „Na rozdiel od šteniat majú dospelí psy už zapamätané určité vzorce správania a ich preučenie tak môže zabrať viac času, nie je to však nemožné. Úspechu docielite, keď budete pri výcviku vytrvalí, dôslední a psa čo najviac namotivujete. Až psa spoznáte a zistíte, čo má rád, bude sa vám ľahko hľadať ideálna odmena, za ktorú bude nadšene plniť povely. Okrem maškrty môže ísť o hračku, pohladenie alebo napríklad aportek,“ radí Martin Kváš, výživový odborník a poradca pre výchovu a výcvik psov značky Brit.


O zdravie sa musí dbať
Pes z útulku často predstavuje veľkú neznámu nielen s ohľadom na predchádzajúci život, ale aj čo sa týka zdravotnej starostlivosti v minulosti. „Väčšina psov odchádza z útulkov so základným očkovaním a odčervením, niekedy je ale potrebné vakcináciu aj odčervenie zopakovať bezprostredne po príchode domov. Preto aj napriek veľkej snahe útulkov o prevenciu odporúčam navštíviť veterinárneho lekára, ktorý psa vyšetrí a odporučí ďalší postup preventívnej starostlivosti,“ hovorí Martin Kváš.
Ďalším aspektom ovplyvňujúcim zdravie je krmivo. „Každý psík si zaslúži kvalitnú stravu, o to skôr, ak predtým prežíval na zvyškoch alebo najlacnejších granuliach. Pri výbere voľte krmivo, ktoré je chutné a zároveň pozitívne pôsobí na zdravie,“ vysvetľuje Kváš. A dodáva: „Pri kŕmení sa riaďte odporúčaným dávkovaním, nesnažte sa psovi prehnane dopriať preto, že predtým strádal. Rovnako tak mu neprilepšujte sústy z vlastného taniera, takýmto prístupom by ste doma namiesto zdravého psíka mali čoskoro cvalíka s nadváhou. Potom, čo si chlpáča privediete z útulku domov, začnite používať probiotiká, ktoré mu pomôžu prekonať stres zo zmeny podmienok. Veľmi vhodný je napríklad Canvit Probio,“ dopĺňa Martin Kváš.
Aj keď sa starostlivosť o psíkov z útulku môže javiť náročne, vedzte, že vám svojou láskou a oddanosťou každý kompromis dostatočne vykompenzujú. Skutočne sú pravými priateľmi pre dobré aj zlé časy. Aj preto by ste si mali byť dopredu istí, že ich (znovu) nesklamete.