30.03.20 Život so psom

Ako zabaviť psa medzi štyrmi stenami?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Zákaz zhlukovaniu, vychádzania obmedzené len na najnutnejšie účely a zatvorená psie cvičisko. Opatrenia proti šíreniu koronavírusy sa nedotýkajú len ľudí, ale aj ich miláčikov. Našťastie existujú spôsoby, ako psa zabaviť aj doma.


Psy často prekypujú energiou a keď nemajú dostatok vyžitia, môžu sa pokúsiť zabaviť sami. V lepšom prípade to bude znamenať neustále pískanie obľúbené hryzenie hračky, v horšom to môžu odniesť topánky alebo nábytok. Ako teda zabaviť psa, keď aportovanie ani preťahovaní v malom priestore nie je ideálna? Podľa zakladateľa zvieracie sociálne siete Animal Breath Jakuba Zajicka môžu byť užitočnou odpoveďou čenichací hry. "Vyhľadávanie maškŕt alebo obľúbené hračky pomocou čuchu je pre psa zábavná, ale súčasne tiež náročná aktivita, ktorá vyžaduje vysoké sústredenie. Za pomerne krátku dobu sa tak pes unaví a zvolí odpočinok a nechá majiteľa nerušene pracovať, "upozorňuje Zajíček.


Ňufáku do akcie
Veľmi jednoduchá je napríklad hra na schovávačku, kedy krátku hrou s obľúbenou hračkou najprv namotivuje psa, aby sa hračku snažil získať, a potom ju schováte a psa vyzvete, aby ju našiel. Akonáhle sa to podarí, psa odmeňte nadšenou pochvalou, maškrtou, prípadne krátku hrou. Dôležité je začínať postupne a hračku najprv schovávať na viditeľná a ľahko dosiahnuteľné miesta. Až pes princíp hry pochopí, môžete zvyšovať obtiažnosť. Namiesto hračky môžu poslúžiť aj maškrtami , ktorých nájdenie je pre psa odmenou samo o sebe. "Ak po niekoľkých kolách pes stratí o hru záujem, nenúťte ho pokračovať a umožnite mu nerušený odpočinok," odporúča Jakub Zajíček.


Hlavolamy za pár korún
Spomínate, ako vás v detstve dokázala zabaviť Rubikova kocka alebo napríklad videohra tetris? Dlhú chvíľu môžu hlavolamy skrátiť tiež psom. Namiesto šikovných prstov však do hry opäť zapojí ňufák. Skúste napríklad lavór na bielizeň čiastočne naplniť pokrkvaným papiere, medzi ktoré ukryjete niekoľko maškŕt. Na psovi je maškrty vyčuchať a pomocou ňufáku sa k nim dostať. Namiesto papierových gulí poslúži napríklad aj umelohmotné balóniky, zmotané vreckovky alebo ponožky. Dôležité je, aby pes ostatné predmety v lavóre nemohol zožrať alebo sa o ne poraniť. Ďalšou možnosťou je nazbierať ruličky od toaletného papiera, vyskladať ich do krabice vedľa seba a do niektorých ukryť maškrty. "Interaktívne hry, ktoré podporujú myslenie a šikovnosť psa, je možné zohnať aj v predajniach pre zvieratá. Rovnako ako krmivo a doplnky stravy je možné kúpiť aj po internete, "radí Jakub Zajíček. Najrôznejšie interaktívne hračky môžete vyberať tu: //motivacni-hracky-pro-psy Tipy na zábavné interaktívne hry s návodom nájdete aj na youtube, treba tu https://www.youtube.com/watch?v= nhH7dpDySsI


nové triky
S štvornohým kamarátom môžete natrénovať tiež nové cviky a najrôznejšie veselé triky. Väčšine psov sa páči, keď môže plniť úlohy, za ktoré sa im dostáva uznanie a odmena. Skúste psa naučiť potrebné váľať sudy , zatvárať dvere, robiť otočku, odnímať vám čiapku z hlavy alebo nájsť správnu vec . Vďaka spoločným aktivitám posilníte vzájomný vzťah a trénovaním veselých kúskov zaženiete dlhú chvíľu a vnesiete do stereotypu niečo nové. Najrôznejšie názorná videá, ako na to, nájdete opäť na youtube (napríklad https://www.youtube.com/watch?v=7vMneOq9Tj4 alebo https://www.youtube.com/watch?v=yE8t8thB3to)


vyprášte kožuchy
Starostlivosť o zdravie zvieraťa by mala byť pravidelnou rutinou. Viac spoločného času s vaším psom je dobrou príležitosťou, ako si nájsť čas na údržbu srsti, pazúrikov, ale aj prehliadnutie uší alebo dôkladného čistenia zubov. Veľa psov sa beží schovať, len keď vás vidí vyberať klieštiky. Využite preto voľný čas k odbúraniu zvieracieho strachu. Dôležité je postupovať pomaly. Klieštiky na pazúriky nemusia hneď znamenať strihanie. Spočiatku môžete napríklad len v jednej ruke klieštiky držať a druhou rukou v ich blízkosti ponúknuť psovi maškrtu. Neskôr psa len hladkajte kliešťami po labke a za pokojné správanie ho odmeňte. Využite voľného času a na zviera netlačte, každý pokrok sa počíta. Pri pravidelnom hladenie a škrabanie nielen posilňujete vzťah so psom, ale môžete tiež skontrolovať kvalitu srsti a prípadne nájsť skryté kliešť. "Nezabudnite, že kliešť môže pes chytiť aj na krátkej prechádzke na sídlisku okolo domu. Oplatí sa preto používať antiparazitárne prípravky či obojky, "dodáva Jakub Zajíček.

Fotka od Pexels z Pixabay