20.04.20 Život so psom

Ďalšie tipy, ako doma zabaviť maznáčika

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Súčasná situácia Koronavirové pandémie prináša veľa otázok a výziev, a to aj ohľadom štvornohých maznáčikov. Ako sa o ne počas súčasného stavu starať a zabaviť ich?

Aj v období obmedzenia pohybu je venčenie povolené. Pohyb na čerstvom vzduchu je dôležitý ako pre vás, tak aj pre vaše zvieratko, a preto sa nebojte vyraziť do prírody. Nezabúdajte však, že by ste prechádzku mali skrátiť, vychádzať len so zakrytými ústami a nosom a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Čo robiť doma?
V období obmedzenia pohybu by ste mali čas strávený vonku obmedziť na nutné minimum. Je preto dôležité, aby ste maznáčikovi venovali o to viac času doma a našli spôsob, ako ho zabaviť. "Aktivít existuje veľa. S psíkom môžeme upevniť a vypilovať poslušnosť. Zároveň môžeme po dome schovávať hračky či maškrty a zamestnať psíkovi mozog, "radí špecialistka na výživu značky Fitmin, Adéla Palacký, a zároveň upozorňuje, aby ste miláčikov počas hier neprekrmovali pochúťkami. Je možné, že by ste na konci karantény mohli mať doma miesto psa alebo mačky veľkú guľu.

A ako môžu také aktivity vyzerať?

Schovávaná. Po chvíli hrania sa s obľúbenou hračkou maznáčika namotivuje a následne potom hračku schovajte. Vyzvite ho, aby ju našiel a ak bude úspešný, pochváľte ho. Pre správne pochopenie hry najprv obľúbenú hračku schovávajte na viditeľné miesta, postupom času môžete hru sťažiť. U mačiek môžete hračku schovať a viesť od nej šnúrku či stuhu, ktorú potom mačka bude nasledovať. Alebo skúste niekoľko hračiek zavesiť rôzne po domácnosti. Odporúčame hračky a umiestnenie obmieňať, aby mačku hra rýchlo neomrzela.


Vonnú hry. Cieľom každej prechádzky je maznáčika vyčerpať, a zbaviť ho tak prebytočnej energie. V období obmedzenia pohybu môžete dlhé prechádzky nahradiť zábavnými, zároveň ale vyčerpávajúcimi čichacími hrami. Maškrtou, ktorý psíkovi najskôr ukážete a necháte ho k nemu pričuchnúť, ho namotivuje a potom ho schováte. Vyskúšať môžete napríklad zdravé pochúťky Fitmin Purity Snax. Po nájdení maškrty nezabudnite opäť na slovné pochvalu. U mačiek môžete využiť cestičky zo stúh či zavesenie pochúťok za povrázky.


Hravé hlavolamy. Nie vždy máte na domácich miláčikov toľko času, aby ste sa im mohli venovať po celý deň. Toto je jeden z mnohých spôsobov, ako svoje štvornohých miláčikov zabaviť na dlhšiu dobu bez nutnosti vášho aktívneho zapojenia. Pre výrobu jednoduchého hlavolamu pre mačky budete potrebovať 1x krabici, 1x lepidlo a roličky toaletného papiera. Do škatule naskladajte roličky toaletného papiera a zlepte ich k sebe. Po zaschnutí môžete do roličiek vložiť rôzne maškrty, lyko, hračky či akékoľvek iné obľúbené predmety vášho maznáčika a nechajte mačku, nech si odmeny a hračky z krabice vytiahne sama. Pokiaľ ide o psíkov, tu postačí akákoľvek nádoba, hrniec či lavór na bielizeň, do ktorej vložíte plastovej loptičky, pokrčené papiere, zmotané ponožky či vreckovky a medzi ne nahádžeme voňavé maškrty. Psík si potom ňufákom dobroty nájde.

Nezabúdajte na lásku
Aj napriek zvýšenej opatrnosť počas kontaktu s miláčikom mu nezabúdajte prejavovať lásku. Kontakt vo forme komunikácie, pochvál, potľapkanie či objatie je dôležitý. Nielen ho tým upokojíte a dáte najavo, že je všetko v poriadku, zároveň môže také objatie zlepšiť náladu a navodiť pocit pohody aj vám samotným. Podľa Adely Palacký je dôležitý aj samotný odpočinok: "Dajte miláčikom priestor. Mačky si svoj pokoj hľadajú sami a pokiaľ ide o psíkov, nenechajte je za vami chodiť po celý deň. Nebojte sa zavrieť psa do vedľajšej miestnosti, aby ste ho pripravili na to, že raz do práce zase pôjdete a aby potom necítil úzkosť, že ho opúšťate. "

Opatrnosť je dôležitá
Dôležité je zdravie všetkých, a to aj štvornohých kamarátov. Ak teda máte príznaky choroby, snažte sa kontakt so zvieraťom obmedziť. Pred a po kontakte si umývajte ruky a vhodné je aj častejšie čistenie pelechu.

Zdroj: Fitmin