19.03.16 Plemena

Farebný yorkšírský teriér

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Colorful yorkshire terrier (slovensky farebný yorkšírský teriér) je mladé plemeno psa malého vzrastu. Pochádza z klasického yorkšírskeho teriéra vo sfarbenie Blue and tan (modrá s pálením), avšak pôvodom už nie je z Anglicka, ale z Európy. Ich rozdielnosti je však iba vo farbe.

Pôvod a história

Vysvetlenie farebné rozdielnosti nájdeme už v histórii vzniku pôvodného plemena. Známymi príbuznými predchodcovia farebných yorkšírských teriérov sú aj škótsky teriér, skye teriér, cairn teriér, west highland white teriér, o dlhú hodvábnu srsť sa pravdepodobne zaslúžil aj maltézačik. Yorkshirský teriér bol uznaný anglickým Kennel Clubom ako samostatné plemeno roku 1886. V roku 1898 bol založený Yorkshire Terrier Club, nasledoval mohutný rozvoj plemena. Postupom času sa zo psa poľovného, používaného na lovenie myší, potkanov a ďalších hlodavcov, stal pes spoločenský, chovaný najmä pre krásu.

Ako možno už z pôvodných predchodcov tohto plemena vyčítať, yorkshire teriér bol šľachtený z niekoľkých rôznych plemien s rôznym genetickým základom. Párovaním jedincov s bielymi znakmi vyšľachtili manželia Biewer trojfarebného yorkshire teriéra, ktorého vznik bol zapísaný v Nemecku v roku 1984 pod názvom Biewer yorkshire terier ála Pom Pon. Ako možno predpokladať, v súvislosti so šľachtením tricolor sa objavilo sfarbenie Golddust (zlaté, Zlatobiela a biele), ktorý nechala zapísať pani Kirsten Maria Sanchéz v Nemecku, Chocolate (hnedé) prichádzajúce do Európy z USA, neskôr Biro (hnedobiele) v Maďarsku a Lila (hnedá zriedená modrú), taktiež z USA a tiež genotyp Merle na všetkých farebných odtieňoch, o ktorého uznanie sa zaslúžila Inka Cibulková, ČR. Takmer istotu nevmíseného ďalšieho plemena však vždy sprevádza jeho farbe nadradenej pálenie, teda Tan, z čoho tiež vyplýva, že ak farebný yorkšírský teriér nemá zlaté pálenie, pravdepodobne je niekde chyba.

Celý vzhľad plemena sa postupom času menil, hoci typ zostával rovnaký. Povaha sa však takmer nemenila. Zostával pravý teriérska temperament, pohyblivosť a veselosť. Práve pre tieto vlastnosti sa stal farebný Yorkshirský teriér toľko žiadaným spoločníkom.

Plemeno Colorful yorkshire terrier je zatiaľ veľmi mladé. V Európe je rozšírenejšie farebná variácia s bielou farbou, Amerika má vyššiu početnosť v hnedom sfarbenie. Vďaka povahe a veľkosti sa plemeno rýchlo šíri po celom svete. Hodnota dnes ešte raritných farieb šteniat sa pohybuje v astronomických sumách a nie všetci chovatelia pristupujú k chovu zodpovedne, preto je veľmi dôležité pri kúpe tohto plemena vyberať medzi preverenými chovateľmi. Pochopiteľne tiež pre svoju nízku početnosť sú v súčasnej dobe niektoré farebné variácie uznané len niekoľkými klubmi, ale so vzrastajúcou početnosťou jedincov sú postupne radené do triedy "neuznané plemená" aj u organizácií AKC a FCI. Konkrétne American Kennel Club radí v niektorých krajinách sfarbenie tricolor a chocolate medzi "uznaná" a ostatné sfarbenie medzi "neuznané plemená". FCI radí do kategórie "neuznané plemená" iba sfarbenia Biewer, popr. tiež Golddust a to len v niektorých krajinách ako napríklad v Nemecku, slovenský, Rusku. Toto sa však netýka SKJ v Českej republike, kde žiadny farebne sa líšiace jedinec od pôvodného Blue and tan nepatrí zatiaľ ani medzi neuznané plemená. Výhľadovo možno však očakávať, že aj my jedného dňa pôjdeme s dobou a farební yorkšírští teriéry tak budú aj cenovo dostupnejšie. Ale samozrejme všetko má svoj čas.

Farebné variácie:

Blue and tan

Tmavo oceľovo modrá (nie striebristo modrá), dosahujúci od výbežku hrboľu ku koreňu chvosta, nikdy nie je zmiešaná so žltými, bronzovými ani tmavými chlpmi. Srsť na hrudi je intenzívne tanínová a lesklá. Všetka trieslová srsť je tmavšia pri korienkoch ako uprostred a najsvetlejšie je na konci. Nos, oči, lemovanie, labky pazúriky tmavé.

Black and tan

Tmavo čierna až modrá, dosahujúci od výbežku hrboľu ku koreňu chvosta, nikdy nie je zmiešaná so žltými, bronzovými ani svetlými chlpy. Srsť na hrudi je tanínová a lesklá. Všetka trieslová srsť je tmavšia pri korienkoch ako uprostred a najsvetlejšie je na konci. Nos, oči, lemovanie, labky pazúriky čierne.

Biewer

Modro-bielo-zlatá, modrá farba musí byť oceľovo modrá, nie striebristo modrá. Hlava modro-bielo-zlatá, symetricky sfarbená. Telo modro-biele, prelínajúce sa, celá biela alebo celá modrá s bielym golierom. Okrem hlavy nesmie byť inde na tele zlatá alebo hnedá farba. Biela farba minimálne do 2/3 končatín, celé brucho a hrudník, golier okolo krku a 1/3 konca chvosta. Nos čierny.

Chocolate

Hnedo sfarbenie srsti po tele. Hlava a nohy s trieslovými pálením. Oči hnedé až jantárové, lemovanie očí hnedé. Nos hnedý, pečeňový. Labky a pazúriky hnedé.

Golddust

Bielo-zlatá, bez ohľadu na rozloženie (zlatá farba môže, ale nemusí, byť u dospelých zvierat oveľa jasnejšie, iba ako zlatý prach - ako je v mene Golddust. Oči stredne veľké, zelenohnedé až tmavo hnedé. Nos tmavý, ružové škvrny povolené.

Ocean pearl

Zlatohnedá melírovaná, v mladosti s červenohnedými alebo čiernymi končeky. (Táto farba sa môže, ale nemusí, do dospelosti psa zmeniť). Srsť šteniat je tmavo hnedá melírovaná a počas života psa sa rozjasňuje a svetlá až do smotanového sfarbenia. Najvýraznejšie v prvom roku života, potom už nie tak zreteľne. Odtieň však neustále podlieha hre svetiel a tieňov a farba psa sa tak neustále mení podľa trblietania a svetla na rôzne odtiene jeho základných farieb vrátane zlatej, hnedej, červenej, šedej, béžovej a krémové - smotanovej. Štruktúra srsti je jemná až silná. Nos čierny.

Adda

Biela sa zlato-hnedú melírované, v mladosti s červenohnedými alebo čiernymi končeky. (Táto farba sa môže, ale nemusí, do dospelosti psa zmeniť). Srsť šteniat je biela s tmavo hnedými melírovaným znakmi a počas života psa sa rozjasňujú a svetla a až do smotanového sfarbenia. Najvýraznejšie v prvom roku života, potom už nie tak zreteľne. Biela farba je rozložená minimálne na golieri okolo krku, celom bruchu, hrudníku, 2/3 končatín a 1/3 konca chvosta. Odtieň zlaté však neustále podlieha hre svetiel a tieňov a farba psa sa tak neustále mení podľa trblietania a svetla na rôzne odtiene jeho základných farieb vrátane zlatej, hnedej, červenej, šedej, béžovej a krémové - smotanovej. Nos čierny.

Biro

Hnedá - biela s pálením, pričom biela farba musí byť minimálne na celom bruchu, do 2/3 výšky nôh, golieri okolo krku a 1/3 konca chvosta. Oči hnedé až jantárové., Lemovanie očí hnedé. Nos hnedý.

Merle:

Blue merle: Jasná, striebristo modrá, s čiernym mramorovaním. Sýto pálené znaky majú prednosť, ale ich absencia nesmie byť penalizovaná. Biela farba je akceptovaná na krku, hrudníku, nohách, spodnej strane ňufáku, plešine na hlave a biela rozšírená zo spodnej strany tela. Biela na hlave by nemala prevažovať. Oči musia byť úplne lemované farbou a pigmentom. Celkový dojem musí byť modrý. Nosná huba čierna. Pre sfarbenie merle je charakteristické, že vekom tmavne. Oči iskrivé, hnedé, jantárové, modré. Diskvalifikácia: biela farba na tele, to znamená na chrbte medzi kohútikom a chvostom.

Gold merle: Zlatistá, béžová až hnedá farba s čiernym mramorovaním. Sýto pálené znaky majú prednosť, ale ich absencia nesmie byť penalizovaná. Biela farba je akceptovaná na krku, hrudníku, nohách, spodnej strane ňufáku, plešine na hlave a biela rozšírená zo spodnej strany tela. Biela na hlave by nemala prevažovať. Oči musia byť úplne lemované farbou a pigmentom. Celkový dojem musí byť zlatistý. Nosná huba čierna. Pre sfarbenie merle je charakteristické, že vekom tmavne. Oči iskrivé, hnedé, jantárové, modré. Diskvalifikácia: biela farba na tele, to znamená na chrbte medzi kohútikom a chvostom.

Choco merle: Čokoládovo hnedá farba s tmavým mramorovaním. Sýto pálené znaky majú prednosť, ale ich absencia nesmie byť penalizovaná. Biela farba je akceptovaná na krku, hrudníku, nohách, spodnej strane ňufáku, plešine na hlave a biela rozšírená zo spodnej strany tela. Biela na hlave by nemala prevažovať. Oči musia byť úplne lemované farbou a pigmentom. Celkový dojem musí byť čokoládový. Ňucháč hnedá / pečeňová. Pre sfarbenie merle je charakteristické, že vekom tmavne. Oči iskrivé, hnedé, jantárové, modré, zelené. Diskvalifikácia: biela farba na tele, to znamená na chrbte medzi kohútikom a chvostom.

Blueberry: Biela v rozvrhnutie rovnako ako biewer, so znakmi blue merle. Nosná huba čierna. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá.

Chocoberry: Biela v rozvrhnutie rovnako ako biewer, so znakmi čoko merle. Ňucháč hnedá / pečeňová. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá, zelená.

Text a fotky láskavo poskytla Inka Cibulková, Colorful yorkshrie terrier club, www.cytclub.com