10.04.22 Život so psom

Venčenie psov je kľúčom k aktívnej starobe

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Že je venčenie psieho maznáčika jedným z najúčinnejších spôsobov, ako prekonať obvyklý pokles fyzickej aktivity v neskoršom veku, je všeobecne známe. Potvrdila to aj štúdia z roku 2017. Majitelia psov denne presedia v priemere o 30 minút menej.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Epidemiology and Community Health ukázala, že pravidelné venčenie psa zvyšuje úroveň fyzickej aktivity starších ľudí, najmä v zime a za nepriaznivého počasia. Viac ako 3 000 starších ľudí zúčastňujúcich sa štúdie bolo opýtaných, či vlastní psa a či ho venčí. Nosili malé elektronické zariadenie, ktoré počas siedmich dní nepretržite meralo úroveň ich fyzickej aktivity. Keďže je známe, že zlé počasie a zimné obdobie s krátkymi dňami sú jednou z najväčších prekážok pre pobyt na čerstvom vzduchu, výskumníci sa zamerali aj na tieto okolnosti. Vedúci autor článku, Dr. Yu-Tzu Wu, povedal: „Zistili sme, že ľudia venčiaci psy boli oveľa fyzicky aktívnejší a celkovo trávili menej času sedením. To sme očakávali, ale keď sme sa pozreli, ako sa množstvo fyzickej aktivity, ktorú účastníci každý deň vykonávali, líšilo sa to podľa počasia. Boli sme naozaj prekvapení veľkými rozdielmi medzi tými, ktorí venčili psy, a ostatnými účastníkmi štúdie.“ Výskumný tím zistil, že v kratších dňoch av dňoch, ktoré boli chladnejšie a vlhkejšie, mali všetci účastníci tendenciu byť menej fyzicky aktívni a trávili viac času sedením. . Napriek tomu boli psíčkari týmito okolnosťami ovplyvnení oveľa menej. Venčiť sa skrátka musí každý deň. Výskumníci však upozorňujú, že obstaranie psa nie je univerzálnym odporúčaním pre každého seniora, pretože nie každý je schopný sa o domáceho maznáčika starať.

Zdroj: Yu-Tzu Wu, Robert Luben, Andy Jones. Pes ownership podporil maintenance of physical activity počas počasia počas older English adults: cross-sectional results from the EPIC Norfolk cohort. Journal of Epidemiology and Community Health, July 2017 DOI: 10.1136/jech-2017-208987

Foto: Pixabay