23.10.18 Výživa

7 dôležitých poznatkov o výžive mačiek

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Mačka je mäsožravec, solitérne lovec a dokonalý predátor - má ostré zmysly, dokáže sa potichu zakrádať aj vyvinúť veľkú rýchlosť, je vyzbrojená zuby a najmä pazúry k usmrteniu koristi. Domestikáciou sa jej nutričné potreby nezmenili.

V prírode trávi lovom polovicu času a jej tráviaci trakt je adaptovaný na častý príjem malých porcií potravy. Vo voľnej prírode za deň skonzumuje až 10 myší, pričom jedna myš obsahuje cca 30 kcal. Korisť konzumuje celú vrátane obsahu tráviaceho traktu. Prirodzenému správanie lovca by mal preto zodpovedať aj spôsob kŕmenia mačky domácej. Optimálne je kŕmiť ju niekoľkokrát denne vopred naváženou množstvom krmiva.

1. Správne servírovanie pre mačacie gurmánov

Miesto, prostredie, riad i krmivo majú pre mačky svoju dôležitosť. Divá aj domáca mačka milujú žrať v pokoji, bez nátlaku či súperenie, a hlavne bez stresu. Pre kŕmenie je preto potrebné zvoliť pokojné, čisté miesto, ktoré bude dostupné v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Výberu misky je potrebné venovať značnú pozornosť a kritériom výberu je viac než estetický vzhľad použitý materiál a tvar. Najlepšie vyhovujú keramické alebo sklenené misky plytšieho tvaru. Prirodzené lovecké pudy napodobňujú interaktívne kŕmidlá alebo kŕmne automaty. Miska s kŕmením by nemala byť umiestnená v blízkosti mačacej toalety. Mnohé mačky uprednostňujú vyvýšenou pozíciu. Mačky všeobecne málo pijú, preto sa odporúča kombinovať im vlhké a suché kŕmenie. Najmä ak má mačka problémy s močovými cestami, je vhodné voliť konzervy alebo kapsičky. Mnohé mačky preferujú tečúcu čerstvú vodu a znečistenej vode sa vyhýbajú.

2. Živiny pre zdravie

Kompletná kŕmna dávka pre mačky obsahuje 40 rôznych živín. Základom sú bielkoviny, cukry, tuky, vitamíny a minerálne látky. Ich zdrojom sú suroviny vymenované na etiketách krmív podľa hmotnostného zastúpenia v surovom stave. Mačka oproti psovi potrebuje v potrave prijať vo väčšom množstve aminokyselinu taurín, nenasýtenú mastnú kyselinu arachidonovú, vitamíny skupiny B a vitamín A, ktorý nevie syntetizovať z rastlinného betakaroténu. Energetická potreba mačky závisí od veku, životnom štýle a kastrácii, pričom všeobecne platí, čím menšie a mladší zviera, tým vyššia je potreba energie na kilogram krmiva.

3. Kvalitné bielkoviny sú základom jedálnička

Rovnako ako jej predkovia aj mačka domáca patrí medzi mäsožravce. Jej tráviace ústrojenstvo je preto prispôsobené pre trávenie živočíšnej potravy. Z tohto dôvodu je využiteľnosť bielkovín a požiadavku na ich prísun zo všetkých zložiek potravy najvyššia. V kŕmnej dávke pre dospelé mačky by mali bielkoviny tvoriť 20-40%. Bielkoviny sú v mačacej strave jediným zdrojom aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu a údržbu svalového tkaniva. Ďalej sú potrebné pre metabolizmus energie a iné telesné funkcie. Mačka potrebuje z potravy prijať 11 aminokyselín, ostatné si vie syntetizovať. Jednou z najdôležitejších aminokyselín je taurín, ktorý napomáha vývoju mozgového tkaniva, ovplyvňuje funkciu srdcového svalu a je nevyhnutný pri trávení tukov. Jeho nedostatok ovplyvňuje kvalitu videnia. Ďalšou dôležitou aminokyselinou, ktorú musí mačka získať z potravy, je arginín. Ten je potrebný pre metabolizmus bielkovín a pri jeho nedostatku hrozí depresie a nervové záchvaty.

4. Tuky sú zdrojom energie

Rovnako ako bielkoviny treba aj tuky dodávať do mačacej stravy najmä z živočíšnych zdrojov. Obsah tuku by sa mal pohybovať medzi 20 a 45%, pretože pri dlhodobom podávaní stravy s vysokými hodnotami tuku sa zvyšuje riziko obezity. Tuky sú hlavným zdrojom energie a tiež veľmi dobre absorbujú vitamíny A, D, E a K. Ďalej priaznivo pôsobí na správnu funkciu obličiek, zdravie kože, plodnosti, vývoj plodu a mláďat.

5. Zdroj vlákniny a energie

Sacharidy sú významným zdrojom vlákniny a energie. Ich obsah by nemal presiahnuť 35%. Vláknina podporuje trávenie, čistí črevá a stimuluje ich činnosť. Skladba vlákniny je podstatná najmä u mačiek trpiacich zažívacími problémami alebo mačiek s nadváhou. Schopnosť mačiek tráviť mliečny cukor (laktózu) s pribúdajúcim vekom mizne, a preto môže podávanie kravského mlieka viesť k zažívacím problémom. Mačka nemá na rozdiel od človeka enzým štiepiaci škroby v slinách, ale produkuje ho v pankrease. Suché krmivo zvyčajne obsahuje vyššie množstvo cukrov než vlhké.

6. Nenahraditeľné vitamíny a minerálne látky

Pre správny vývoj mačacieho organizmu sú nepostrádateľné aj vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, pretože regulujú životné funkcie a látkovú výmenu.

Mačky by mali prijímať väčšie množstvo vitamínov skupiny B. Tieto vitamíny sa neukladajú v organizme do zásoby, takže je mačka musí neustále prijímať z krmiva. Obsiahnuté sú v mäse, vajciach, strukovinách a obilninách. Vitamín A sa vyskytuje výhradne v živočíšnych tkanivách, najbohatším zdrojom sú pečeň. Pri kŕmení surovými pečeňou by denná dávka nemala prekročiť 20 g, pretože inak hrozí predávkovanie, ktoré spôsobuje bolestivosť kĺbov. Vitamín D mačky nedokážu syntetizovať v koži vplyvom UV žiarenia, a preto ho musí prijímať v potrave. Obsiahnutý je v rybách a pečeni. Jeho nedostatok spôsobuje odvápnenie kostí.

Minerálne látky sa zúčastňuje všetkých pochodov, odohrávajúcich sa v tele mačky. Sú využívané ako stavebné prvky (vápnik, fosfor v kostiach), zúčastňuje sa obrany organizmu pred škodlivými látkami, pretože podporujú imunitný systém (selén), sú nevyhnutné pre prepravu kyslíka krvou (železo) alebo regeneráciu kože (zinok). Optimálny pomer vápnika a fosforu je 1: 1. Ak sú mačky kŕmené iba mäsom, dochádza k nadbytku fosforu a v dôsledku toho k odvápnenie kostí.

7. Ako vybrať vhodné krmivo

Vhodné krmivo musí spĺňať tri hlavné zásady: byť bezpečné, kompletné a vhodné pre daného jedinca.

Bezpečné krmivo získate iba od kvalitného výrobcu. Toho spoznáte podľa toho, že je schopný garantovať zdroj surovín, krmiva vyrába v továrni so zodpovedajúcimi ISO normami a receptúry krmiva zostavuje v spolupráci s nutričnými špecialistami. Niektorí renomovaní výrobcovia disponujú aj výskumným centrom a centrálnym laboratóriom, kde receptúry overujú. Každé nové krmivo dávajú ochutnať mačkám a psom a sledujú, či im chutí a je dobre stráviteľné. Kompletné krmivo je také, ktoré pokryje dennú potrebu živín a energie pre určité domáce zviera, zodpovedá jeho vekovej kategórii, životnému štýlu a aktivite. Pri výbere vhodného krmiva je nutné vziať do úvahy životné štádium mačky a s ním súvisiace nároky na obsah živín, vitamínov a minerálnych látok.

 • gravidnej mačka

  Gravidné mačka potrebuje viac bielkovín, ktoré jej dodajú potrebnú silu. Pre správny vývoj plodu je dôležitý zvýšený príjem kyseliny listovej a nenasýtených mastných kyselín. Počas laktácie potrebuje mačka dvojnásobok až trojnásobok energie, ktorú zo štandardných krmív pre dospelé mačky nezíska. Pre odstavovanie mačiatok je optimálna napríklad kompletná diéta RC Mother and Babycat Vzdialenosť môže kŕmiť od poslednej tretiny gravidity.

 • rastúce mačiatko

  Mačiatko by malo prijímať potravu so zvýšeným obsahom taurínu, bielkovín a tuku. V období medzi 4. a 12. týždňom prichádza tzv. Obdobie imunitného okna, kedy mačiatku hrozí zvýšené riziko infekcie. Z toho dôvodu by malo prijímať zvýšené dávky antioxidantov a prebiotík. Na rozdiel od dospelej mačky potrebuje mačiatko podstatne viac vitamínu E a vápnika. Preto by malo vždy dostávať výrobky pre mačiatko, ktoré zodpovedajú špecifickým potrebám energie a základných živín. Po kastrácii, ktorá môže prebiehať už okolo 6. mesiaca, dochádza už za 48 hodín po zákroku k spomaleniu metabolizmu. Preto je potrebné prispôsobiť diétu, aby nedošlo k priberaniu.

 • Dospelá mačka

  Krmivo pre dospelé mačky je potrebné prispôsobiť životnému štýlu a zohľadniť, či sa jedná o vonkajšie alebo bytovú mačku. Individuálnym potrebám konkrétnych mačiek zodpovedajú rôzne receptúry napríklad pre maškrtné mačky, pre mačky s citlivým zažívaním, pre mačky trpiace na trichobezoármi as kožnými problémami, pre mačky so sklonom k nadváhe atď.

 • starnúca mačka

  Mačacie seniori majú často sklon k nadváhe a trpí ochorením obličiek. Preto je potrebné zvýšiť obsah antioxidantov a znížiť obsah fosforu. Nutričné potreby starších mačiek zohľadňujú napríklad krmivá RC Feline 7+ alebo 12+, ktoré majú unikátny tvar granule v podobe vankúšiku s mäkkým stredom.

Text: MVDr. Markéta Bosáková