05.08.23 Aktuality

7 tipov, ako dopriať psiemu parťákovi bezstarostné leto

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Letné mesiace väčšinou znamenajú hlavne zábavu a radosti, pre vášho štvornohého priateľa však prinášajú aj niekoľko nástrah. Pomôžte mu ich zvládnuť a užite si najkrajšiu časť roka naplno.

Výlety, kúpanie, grilovačky a dobrodružné aktivity, to všetko nám prináša čas leta a dovoleniek. Ako majitelia psa už sa najskôr tešíte, ako si všetky radosti užijete v spoločnosti svojho psieho kamaráta. Nezabudnite však, že slnko a horúco predstavujú pre psov ešte väčšiu záťaž ako pre ľudí, a je len na vás, aby ste psíkovu pohodu strážili. Ako sa o psa v lete postarať, nám poradila Zuzana Daušová, skúsená trénerka a riaditeľka organizácie Helppes – Centra výcviku psov pre postihnutých.

1. Pitný režim je základ
K čerstvej pitnej vode by mal mať pes prístup prakticky neustále. Kedykoľvek vyrážate von, pribaľte si fľašu s vodou a skladaciu misku, ktorú zoženiete v každom obchode s chovateľskými potrebami. „Aby bola voda pre psa atraktívnejšia, môžete mu do nej naliať trochu vývaru,“ radí Zuzana Daušová. „Zabijete dve muchy jednou ranou - pes bude mať väčšiu chuť sa napiť a zároveň doplní potrebné minerály.”

2. Letný jedálniček
Pokiaľ je psík v dobrej kondícii a má dosť pohybu, nie je potrebné jeho zabehnutý spôsob stravy meniť. Len v prípade veľkého horúčavy posuňte dobu kŕmenia na hodinu, kedy vonkajšia teplota klesne. Tráviace procesy zahrievajú organizmus av horúčave tak vzniká zbytočná záťaž na obehový systém.

3. Ochrana labiek pred spálením
Tvrdé povrchy ako betón či asfalt sa na slnku rozohrievajú na veľmi vysoké teploty. Pre psie labky to znamená nebezpečenstvo spálenia. Pokiaľ môžete, choďte so psom na prechádzky v chladnejších častiach dňa, teda ráno a večer, a držte sa skôr v prírodnom prostredí, kde môže pes behať po hline či tráve. Pokiaľ vyrážate do mesta so psom, ktorý nie je na tvrdé povrchy zvyknutý – napríklad strávi väčšinu života na záhrade – dávajte obzvlášť pozor.
„V čase najväčšieho úpalu je vhodné sa chôdzi po rozpálených betónových chodníkoch skôr vyhnúť,“ radí Zuzana Daušová. „K popáleniu labiek môže dôjsť aj počas veľmi krátkej doby. V prípade nutnosti obujte psíkovi špeciálne ochranné topánočky.”

4. Srsť nestrihajte
Hustá psia srsť v zime zahrieva av lete izoluje, poskytuje teda ochranu proti prehriatiu. „Majitelia psov sa niekedy mylne domnievajú, že keď psa na leto ostrihajú, bude mu v horúčave lepšie. Je to práve naopak a psovi môžu veľmi ublížiť,“ upozorňuje Zuzana Daušová. „U krátkosrstých psov bez podsady, ako je napríklad doberman, je vhodné využívať chladiace vestičky. A u psov úplne bezsrstých, napríklad naháčov, by mal majiteľ natierať kožu krémom s vysokým ochranným faktorom.”

5. Opatrenia proti kliešťom
Kliešte ohrozujú nebezpečnými chorobami nielen ľudí, ale aj zvieratá, psy nevynímajúc. Okrem lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy sa pes môže nakaziť aj babeziózou, ehrlichiózou alebo anaplazmózou. Ochrana je teda na mieste. Poraďte sa s veterinárom, ktorá metóda bude pre vášho psa najvhodnejšia – či antiparazitný obojok, pipeta, sprej, tablety alebo šatka. Proti lymskej borelióze môžete nechať svojho psa aj očkovať.

6. Bezpečná cesta autom
Ak sa vydávate na dlhú cestu autom, záleží v prvom rade na tom, ako veľmi je pes na cestovanie zvyknutý. V každom prípade potrebuje čo najčastejšie zastávky na pitie, vyvenčenie a krátke prebehnutie. Zaistite mu v aute najvyššie možné pohodlie, či už v prepravnom boxe, v batožinovom priestore za mrežou alebo na sedačke. V batožinovom priestore môže mať pes misku s vodou neustále k dispozícii, existujú aj tzv. protivylievacie alebo závesné typy. V ostatných prípadoch dávajte psovi piť aspoň každé dve hodiny. „Nikdy nenechávajte psa samotného v zaparkovanom zatvorenom aute,” varuje Zuzana Daušová. „Aj keď si idete len odskočiť na benzínke, nikdy neviete, čo sa prihodí. Z chvíľky sa stane hodina, a tá môže mať pre psa tragické následky. Príliš nepomôžu ani otvorené okienka.”

7. Stráženie v dobe dovolenky
Nemôžete vziať svojho psieho kamaráta so sebou? Zverte ho iba človeku, ktorému stopercentne dôverujete a ktorý je schopný sa o psa plnohodnotne postarať. Ideálne samozrejme je, keď pes dotyčného pozná. Pokiaľ nemáte inú možnosť ako psí hotel, zistite si vopred referencie, zájdite sa na miesto pozrieť, porozprávajte sa s majiteľom a zaistite si rezerváciu s dostatočným predstihom. Osvedčené psie hotely majú často zaplnené letné termíny už od februára. Opatrovateľovi vždy dodajte všetky informácie, či už o povahe psa, jeho zdravotných problémoch alebo problémovom správaní, samozrejmosťou je kontakt na veterinárneho lekára. Vyžiadajte si tiež podávanie správ o svojom psíkovi, zasielanie fotiek alebo videozáznamov. Budete potom oveľa pokojnejší. Než psa zveríte náhradnému opatrovateľovi, uistite sa, že váš štvornohý kamarát zmenu zvládne. Dopredu si vyskúšajte, ako bude znášať napríklad stráženie cez noc u rodičov alebo kamarátov. Nadmerný stres, ktorý by ste nepripravenému psíkovi svojou neprítomnosťou spôsobili, môže viesť aj k odmietaniu potravy a ďalším vážnym následkom.

Zdroj: Helppes
Foto: Karl Byron, pexels.com