06.11.22 Život so psom

Aj bežné zvuky v domácnosti môžu u psov vyvolávať stres

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Nepodceňujete strach z hluku u svojho maznáčika? Výskumníci z Kalifornskej univerzity Davis zistili, že majitelia psov nemusia rozpoznať, že je ich maznáčik stresovaný, keď je vystavený bežným hlukom v domácnosti.

Zatiaľ čo je všeobecne známe, že náhle hlasné zvuky, ako je ohňostroj alebo búrka, u psov vyvolávajú strach, štúdia z minulého roka odhalila, že spúšťačom úzkosti môžu byť aj bežné zvuky, ako je vysávač alebo mikrovlnná rúra. Štúdia bola publikovaná v časopise Frontiers in Veterinary Science.

Reč tela
Z výsledkov vyplynulo, že vysokofrekvenčné, prerušované zvuky, ako je napríklad zvuk požiarneho hlásiča, vyvolávajú u psa úzkosť s väčšou pravdepodobnosťou ako nízkofrekvenčný, nepretržitý hluk. "Vieme, že existuje mnoho psov, ktorí sú citliví na hluk, ale podceňujeme ich bojazlivosť voči hluku, ktorý považujeme za normálny. Mnoho majiteľov totiž nevie čítať reč psieho tela," uviedla hlavná autorka Emma Griggová, výskumná pracovníčka a lektorka na Fakulte veterinárnej medicíny Kalifornskej univerzity, Davis.

Príznaky úzkosti
Medzi bežné príznaky úzkosti psa patrí krčenie, tras alebo cúvanie. Niektorí majitelia psov horšie rozpoznávajú príznaky strachu alebo úzkosti, pokiaľ je správanie psa nenápadnejšie. Vystresované psy môžu napríklad len zrýchlene dýchať, olizovať si pysky, odvracať hlavu alebo stuhnúť. Niekedy stočia uši dozadu a sklonia hlavu. Výskumníci preto odporúčajú, aby sa majitelia lepšie naučili spoznávať psie správanie a prejavy úzkosti.

Pobavenie miesto obáv
Vedci vykonali prieskum medzi 386 majiteľmi psov. Skúmali reakciu psov na zvuky v domácnosti a zaznamenávali správanie psov a reakcie ľudí z 62 videí dostupných na internete. Zo štúdie vyplynulo, že majitelia nielenže podceňovali bojazlivosť svojich psov, ale väčšina ľudí na videách reagovala skôr pobavene ako s obavami o blaho svojho psa. Vedci dúfajú, že táto štúdia prinúti ľudí, aby sa zamysleli nad zdrojmi hluku, ktoré môžu ich psovi spôsobovať stres, a mohli tak podniknúť kroky na jeho minimalizáciu.

Niektoré zvuky sú pre psov bolestivé
Griggová uviedla, že vzhľadom na to, že psy majú oveľa lepší sluch ako ľudia, môžu byť niektoré zvuky pre psie uši tiež potenciálne bolestivé, napríklad veľmi hlasné alebo vysokofrekvenčné zvuky. Je preto lepšie poslať psa do inej miestnosti, keď vieme, že budeme zapínať hlasný domáci spotrebič. "Psy používajú reč tela oveľa viac ako hlasové prejavy a my si toho musíme byť vedomí," doplnila Griggová. "Kŕmime ich, milujeme ich a máme povinnosť adekvátne reagovať, keď pociťujú úzkosť."

Zdroj: materiály UC Davis
Odborný článok: Emma K. Grigga, Juliana Choua, Emily Parkera, Anwyna Gatesa-Davisa, Sara T. Clarkson, Lynetta A. Harta. Stress-Related Behaviors v Companion Dogs Expozícia v spoločných Household Noises, a Owners' Interpretations of Their Dogs' Behaviors. Frontiers in Veterinary Science, 2021; 8 DOI: 10.3389/fvets.2021.760845
Foto: Pixabay