16.03.20 Starostlivosť

Ako psovi čistiť oči?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Oči sú jedným z najchúlostivejších častí psieho tela. Občas sa v kútikoch objavujú ospalky alebo hlieny, ktoré je nutné šetrne odstrániť. U citlivých jedincov ale nestačí voda a kúsok vaty. Naopak čistenie vatou sa neodporúča, pretože sa môže pri kontakte s pokožkou a srsťou strhnúť a v oku zostanú vlákna. Vhodnejšie je gáza.

Obyčajná vodu možno použiť jednorázovo, ale k dlhodobému čistenie očí je oveľa lepšie používať špeciálne roztoky . Obyčajná voda z kohútika totiž môže dráždiť spojivku a rohovku a tie potom môžu byť náchylnejší na infekcie. Dbajte tiež na to, aby do očí nezasahovali prerastajúcu chlpy a nedráždili je.

suché oko
Takzvané suché oko je spôsobené nedostatočnou tvorbou sĺz a vedie k vysušeniu oka. Poškodených môže byť jedno alebo obe oči. Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie postihuje staršie psy nad 7 rokov. Liečba patrí do rúk veterinára a spočíva v podávaní špeciálnych očných kvapiek. Ak by sa oko čistilo obyčajnou vodou, problém by sa ešte zhoršil, pretože voda by rohovku ešte viac vysušila.

Ako na správne čistenie?
Používajte gázu napustenú sterilné očné vodou, ktorá je určená pre psov. Veterinárne prípravky sú antiseptické a šetrné, pH je totožné s pH psích sĺz. Čistiaci prípravok pomáha zaistiť dokonalú hygienu, odstraňuje cudzie telieska a upokojuje oči v prípade podráždenia. Oči iba ľahko utierajte a netlačte. Začnite otrením, potom odstráňte z vnútorného kútika oka hlien. Na každé oko použite novú gázu, aby ste prípadnú infekciu neprenášali z jedného oka na druhé. Niektoré prípravky sa len nakvapkajú pozdĺž očné kontúry a prebytočná tekutina sa osuší. Oblasť očí by sa mala čistiť zvnútra oka smerom von, aby sa zabránilo zaneseniu nečistôt do slzného kanálika. K dostaniu sú aj očné čistiace obrúsky pre denné odstránenie nečistôt a slzných škvŕn okolo očí.

Viac tu: //aplikace-ocnich-kapek-99749

Zdroj: Dr. Laetitia Barlerinová, 100 falošných predsudkov, Pes, CPress Brno, 2012
Foto: publicdomainpictures.net