04.02.20 Šteňa

Prečo je tak dôležitá skorá fázy vývoja šteňaťa?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Hovorí sa, že ak nedôjde u psa k vštiepenia človeka do siedmich týždňov veku, nikdy ho nebude považovať za svojho sociálneho partnera. Aj keď je potom možné skrotiť si ho, nikdy si k svojmu pánovi nevytvorí tak silnú väzbu, ktorá je inak pre psov charakteristická.

Všetko je založené na tzv. Imprinting. Všeobecná definícia hovorí, že vštiepenia čiže imprinting je proces učenia viazaný na časovo obmedzené obdobie v určitej fáze vývoja jedinca a vedúce k dlhodobým a zvyčajne trvalým a nezvratným zmenám správania. Štúdiom tohto inštinktívneho správania sa zaoberali etologové, ako napríklad rakúsky zoológ Konrad Lorenz.

kľúčové obdobie

Táto vtiskávací fáza je pre psa nesmierne dôležitá. Kľúčové obdobie začína 18. deň života a končí niekedy okolo sedem až osem týždňov. Tretí až siedmy týždeň života šteňaťa je z tohto hľadiska najdôležitejšie, pretože sa v tom čase nastaví "prístup k životu". Ak sa šteňa v tejto fáze nestretlo s kontaktom a dotyky od človeka, vyrastie z neho pravdepodobne plachý pes, ktorý bude pred ľudskou rukou cúvať. Aj to je dôvod, prečo sú psy z množíren tak Plass.

vzor správanie

Šteňatá si tiež v ranej fáze musí vtlačiť vzor správneho psieho chovania. Naučia sa správať k ostatným súrodencom, čím sa posilňujú vzťahy k ostatným príslušníkom svorky, naučia sa rozumieť reči psieho tela a mimiky, pochopí prejavy podriadenosti a nadradenosti. Feny si rovnako vtisnú vzor materského správania po vzore svojej matky. Pokiaľ vo fáze imprinting stretáva šteňa rôzne zvieratá, nebude sa ich v budúcnosti báť. Naopak ak sa pôsobí na šteňa v tejto dobe agresívne, vyrastie z neho pravdepodobne bojazlivý agresor.

Výber chovateľa nepodceňujte

Preto je tak dôležité vybrať si dobrého chovateľa, ktorý poskytne šteňatám dostatok času a rôznych podnetov. Samozrejme je dôležitá taky povaha suky. Šteňatá preberajú a napodobňujú podľa matky všetko. Ak je fena bojazlivá alebo agresívne, zdedí jej potomkovia toto správanie aj negenetickou cestou. Akonáhle vo vás fena-matka nebudí dojem vyrovnanej povahy, nájdite si radšej iný chov. Napríklad, keď kupujete šteňa k deťom, okrem plemená sledujte aj podmienky, v ktorých bolo šteňa odchovajú. V ideálnom prípade by malo byť socializované medzi deťmi a žiť v harmonickej atmosfére.

Photo by sergio souza   from Pexels