17.04.22 Život so psom

Psy zrkadlia stres majiteľa, najmä ovčiarske plemená

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Tušili ste, že vzťah psa k majiteľovi súvisí aj s úrovňou jeho stresu? K tomuto záveru dospela švédska štúdia. Výsledky, ktoré boli zverejnené v časopise Scientific Reports, tiež naznačujú, že súvislosť medzi stresom a osobnostnými rysmi majiteľa sa u jednotlivých plemien líši.

Vedci z Linköpingskej univerzity skúmali, či úroveň stresu psov ovplyvňujú ľudia, s ktorými žijú. Úroveň stresu je možné zistiť meraním hladiny stresového hormónu uloženého v chlpoch. Vedci odobrali chlpy psom aj majiteľom a zmerali v nich hladinu kortizolu – najdôležitejšieho stresového hormónu. Zaujímalo ich, či existujú aj rozdiely medzi rôznymi plemenami psov.

Rôzne plemená
Šľachtenie viedlo ku genetickej selekcii rôznych plemien podľa spôsobu využitia. Do štúdie bolo zaradených 18 plemien, ktoré boli vyšľachtené pre samostatný lov, ako je švédsky losí pes, nórsky losí pes a jazvečík. Druhá skupina zahŕňala psy zo starobylých plemien, ktoré sú geneticky bližšie k vlkovi. Do tejto skupiny patrilo 24 psov plemien, ako je shiba inu, basenji a sibírsky husky.

Dotazník a výsledky
Všetci majitelia vyplnili dotazníky týkajúce sa ich vlastnej osobnosti a osobnosti ich psa. Odpovedali aj na otázky týkajúce sa ich vzťahu so psom. „Výsledky ukázali, že osobnosť majiteľa ovplyvňuje mieru stresu u loveckých psov, ale zaujímavé je, že to neplatí u psov starobylých plemien. Okrem toho mal na úroveň stresu u psov vplyv aj vzťah medzi psom a majiteľom. To platilo pre oba typy psov, ale u starobylých plemien bol výsledok menej výrazný,“ oznámila Lina Rothová, autorka štúdie. V predchádzajúcej štúdii rovnakí vedci pozorovali, že ovčiarske plemená, ktoré boli šľachtené pre svoju schopnosť spolupracovať s človekom, dlhodobo zrkadlia úroveň stresu svojho majiteľa. Výskumníci dospeli k záveru, že dlhodobý stres je u starobylých plemien najmenej ovplyvnený majiteľom a jeho vzťahom k zvieraťu. U loveckých psov je zrejmá jasná súvislosť ako medzi osobnosťou majiteľa, tak aj jeho vzťahom k psovi, ale jedinečnú synchronizáciu s dlhodobým stresom u majiteľa vykazujú iba ovčiarske plemená.

Zdroj: materiály univerzity v Linköpingu, https://liu.se/en/news-item/hundars-langtidsstress-kopplad-till-relationen-med-agarna

Foto: MaxPixel