06.11.22 Život s mačkou

Ako je to so spánkom mačiek?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Prečo mačky spia tak často a kedy ich nebudiť, pretože sa im zdá nejaký sen? Na to odpovie MVDr. Hana Prausová v článku od Labvet blog.

Myslíte si, že mačky prespia 12 až 16 hodín denne, pretože sú to lenivá stvorenia? Toto správanie má však svoj význam a je pevne založené v ich genetickom kóde.
Mačky sú predátori (a to jedni z najlepšie vybavených), lovia individuálne, ich stravou je čerstvá korisť, žiadne zdochliny. Takýto lov však vyžaduje veľké množstvo energie. Mačka trpezlivo stopuje, vyčkáva av vhodnej chvíli vyráža ako blesk. A aby sa nasýtila, musí akciu opakovať mnohokrát počas 24 hodín.
Spánok je teda životne nutný preto, aby túto energiu nazbierala. Ale pretože je nielen dravcom, ale aj korisťou iných väčších dravcov, vyhľadáva k spánku rôzne skryté kúty, kde zaspáva v rôznych bizarných pozíciách. Internet je plný obrázkov mačiek schopných zaspať kedykoľvek a kdekoľvek, ak sa cítia bezpečne. Keď teda zaspí na roztvorených novinách alebo laptope, ktoré máte pred sebou, je to dôkaz úplnej dôvery, ktorú vo vás chová.

U mačky ako u nás sa striedajú fázy ľahkého a hlbokého (tzv. REM) spánku, a to v prospech toho ľahkého. Môže mať ľahko pootvorené viečka, uši otáča za zvuky a je stále pripravená okamžite vyskočiť a utekať pred nepriateľom. Hlboká fáza trvá tak 10 až 15 minút, mačička je v nej relaxovaná a zdajú sa jej sny. Takže, keď mrská fúzy a chvejú sa jej labky, nebudiť, pravdepodobne prežíva nejaké divoké mačacie dobrodružstvo. S nadsádzkou povedané sa mačací život skladá zo štyroch stále sa opakujúcich fáz – lov, jedlo, očista a spánok. Aj to starostlivé omývanie sa po každom jedle má zmysel – pachy zo zabitej koristi by mohli opäť prilákať nežiadúcu pozornosť nejakého väčšieho predátora a čača by mala po nerušenom spaní.
A na záver ešte veterinárna pripomienka. Rovnako ako nezvyčajne nadmerné spanie, tak aj zníženie celkovej doby spánku môže byť príznakom ochorenia.

Text: MVDr. Hana Prausová, Labvet blog http://labvet.cz/blog/
Foto: Pixabay