10 prejavov mačacie lásky
16.03.20 Život s mačkou

10 prejavov mačacie lásky

Niektoré mačky sú prítulné a rady sa maznajú, iné telesný kontakt s človekom moc nevyhľadávajú. Ale to neznamená, že vás nemilujú. Druhá skupina len prejavuje náklonnosť iným spôsobom.

Prečo sa mačka škrabe?
11.03.20 Život s mačkou

Prečo sa mačka škrabe?

Že sa mačka občas poškriabe alebo sa v rámci každodennej očisty dôkladne olíže, je úplne normálne. Problémom je však zvýšené svrbenie, ktoré vedie k nadmernému škrabanie. Väčšinou sa jedná o prítomnosť vonkajších parazitov alebo príznak alergie. Niekedy sa tieto ťažkosti objavujú tiež pri bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii kože.

Mýty a nepravdy o kastrácii mačiek
02.03.20 Život s mačkou

Mýty a nepravdy o kastrácii mačiek

Len máloktoré aktivistické téma je opradené toľkých mýty, polopravdami a nepravdami, ako práve kastrácia. Väčšina týchto legiend pochádza z pôvodného miesta výskytu, teda dedín. To však neznamená, že mestská aglomerácia je od tohto nešváru očistená. Naopak, veľa týchto predpotopných názorov je akceptovaná aj v mestách a to z dôvodu, že človek si radšej racionalizuje vlastné neinformovanosť a tendenčné zvyklosti.

Prečo mačky syčí?
25.02.20 Život s mačkou

Prečo mačky syčí?

Syčanie je jasným komunikačným signálom. Mačka má strach a chce zastrašiť a zahnať všetko, čo ju podľa nej v danej situácii ohrozuje.

5 tipov, ako nadviazať vzťah s plachú mačkou
17.02.20 Život s mačkou

5 tipov, ako nadviazať vzťah s plachú mačkou

Niektoré mačky dostali do vienka plachú povahu. Možno za to mohol nedostatok kontaktu s ľuďmi v ranej fáze vývoja medzi 2. až 7. týždňom veku, alebo nejaké stresujúce zážitky z minulosti, prípadne je ovplyvnila povaha ich matky. Plachá a nervózny mačka totiž s väčšou pravdepodobnosťou vyprodukuje ďalšiu generáciu ustráchaných potomkov. Či tak alebo onak, je k nim potrebné pristupovať citlivo. Ako na to?

Máte mačku stromovú, alebo křovinovou?
10.02.20 Život s mačkou

Máte mačku stromovú, alebo křovinovou?

Mačacie psychológovia rozdeľujú mačky na dva typy - mačky stromovej a mačky křovinové. Prvý typ miluje výšky, druhý sa držia skôr pri zemi. V domácnostiach s viacerými mačkami je dôležité, aby ste rozumeli preferenciám svojich maznáčikov a prispôsobili prostredie obom typom.

Prečo mačka hryzie?
04.02.20 Život s mačkou

Prečo mačka hryzie?

Každá mačka čas od času svojho majiteľa pohryzie. Niekedy len tak zo srandy, pretože si chce hrať, inokedy tým dáva najavo, že sa jej niečo nepáči.

Prečo mačka pradie?
28.01.20 Život s mačkou

Prečo mačka pradie?

Hoci sa odborníci snažia vrnenie vysvetliť už odnepamäti, dodnes je obklopené tajomstvom. Nemusí znamenať len spokojnosť, radosť a potešenie, mačka sa pradením snaží tiež upokojiť, keď je v strese, alebo tak potláča bolesť.

Mačka na strome
21.01.20 Život s mačkou

Mačka na strome

Vonkajšie mačky šplhanie po stromoch milujú. Lezenie po výškach je im vlastné, takže mačka na strome nikoho neprekvapí. Lenže čo robiť, keď tam uviazne a dole sa zliezť bojí?

Zábava pre mačacie labky
07.01.20 Život s mačkou

Zábava pre mačacie labky

Bytové mačky potrebujú rôzne rozptýlenie, aby sa doma nenudili. Pokiaľ už vašu zverenkyňu omrzeli obyčajné loptičky a plyšové myšky, nachystajte jej niečo špeciálne. Hry, pri ktorých používa labky, rozvíjajú šikovnosť, sústredenie a pozorovacie schopnosti. Najprv mačke ukážte, o čo pri hre ide a nezabudnite ju motivovať maškrty.