Sezóna mačiatok
13.09.21 Mačiatko

Sezóna mačiatok

To, čo môže širokej verejnosti pripadať roztomilé, vyvoláva u pracovníkov zvieracích útulkov každoročne zdesenie. Sezóna mačiatok začína vždy na jar a trvá až do jesene. Ako už termín napovedá, je to obdobie, keď nekastrované mačky privádzajú na svet potomstvo a útulky sú zaplavené osirelými mačiatkami, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť.

Čo mačiatko dedí po otcovi?
09.01.21 Mačiatko

Čo mačiatko dedí po otcovi?

Správanie mačiek ovplyvňuje nielen spôsob odchovu a skúsenosti, ale aj zdedené vlastnosti. Pretože sa otec-kocúr na odchovu mačiatok väčšinou vôbec nepodieľa, možno do určitej miery usudzovať, ktoré vlastnosti po ňom mačiatka získavajú dedične.

Prečo brať mačiatka do ruky?
08.09.20 Mačiatko

Prečo brať mačiatka do ruky?

Aby z mačiatka vyrástla sebaistá mačka, ktorá sa nebude báť ľudí, je dôležité nepodceniť socializácii. Existuje pár opatrení, ktorými je možné ovplyvňovať a stimulovať žiaduce črty sociálneho správania. Extra dôležité je obdobie medzi druhým a siedmym týždňom života.

Mami, kde si?
18.06.19 Mačiatko

Mami, kde si?

Už novorodené mačiatka vedia sa svojou mačacie mamou efektívne hlasovo komunikovať. Pretože sú slepá a hluchá, sú úplne odkázaná na jej starostlivosť, a preto musí vedieť upútať jej pozornosť.
Ako rozoznať pohlavie mačiatok?
01.11.17 Mačiatko

Ako rozoznať pohlavie mačiatok?

Možno sa vašej mačičke narodila mačiatka a máte problém určiť, ktorá sú dievčatá a ktorá chlapci. Poradíme vám, ako na to.
Nový člen domácnosti a výživa
04.10.17 Mačiatko

Nový člen domácnosti a výživa

Chystáte si zaobstarať malé mačiatko? Skvelé! Vaša rodina sa rozrastie o štvornohého parťáka, s ktorým si užijete veľa zábavy. Na jeho príchod sa však pripravte vopred.
7 rád, na čo si dávať pozor, keď idete k chovateľovi pre mačiatko
04.10.16 Mačiatko

7 rád, na čo si dávať pozor, keď idete k chovateľovi pre mačiatko

Vybrali ste si vytúžené mačacie plemeno a teraz už len čítate inzeráty s ponukou mačiatok? Skôr než svojho nového maznáčika priveziete domov, je vhodné zájsť k chovateľovi na návštevu a pozrieť si celý vrh a prostredie, kde mačky žijú. Je úplne normálne, keď má chovateľ viac mačiek, ale ak má doma priamo "překočkováno", nie je to žiadne dobré znamenie.
Ako spoznať dobrého chovateľa?
20.02.16 Mačiatko

Ako spoznať dobrého chovateľa?

Chcete si zaobstarať šteňa alebo mačiatko s preukazom pôvodu? Potom sa oplatí starostlivo si zvoliť chovateľskú stanicu. Mnohé vám napovie informácie na webových stránkach CHS, odporúčania od dôveryhodných majiteľov daného plemena alebo referencie od poradcu chovu.
Ako spoznať starobe mačiatka?
31.01.16 Mačiatko

Ako spoznať starobe mačiatka?

Ak ste našli osirelé mačiatko a potrebujete zistiť, ako môže byť staré, poslúži vám nasledujúce znaky. Bruško Pozrite sa mačiatku na bruško, či tam má viditeľné zvyšky pupočnej šnúry.
Přezubování
27.06.15 Mačiatko

Přezubování

Mliečne zuby sa u mačiatok začína prerezávať približne vo veku 14 dní po narodení. Přezubování, čiže výmena mliečnych zubov za trvalý chrup, začína od 14.