Moja mačka

Ako sa správne kŕmiť mačiatka?
24.06.23 Mačiatko

Ako sa správne kŕmiť mačiatka?

Najviac mláďat sa vždy rodí na jar av lete a možno aj k vám do rodiny pribudlo malé mačiatko alebo sa vašej mačičke zopár mačiatok narodilo. Pokiaľ nenastanú komplikácie, mačka sa väčšinou o svoje mláďatá dokáže po pôrode postarať. Malé mačiatko totiž potrebuje najviac mamu a jej mliečko, teplo a pokoj. Ale môže sa stať aj to, že mačacia mama bude potrebovať vašu pomoc.

Prečo je u mačiatok taká dôležitá raná socializácia?
20.05.23 Mačiatko

Prečo je u mačiatok taká dôležitá raná socializácia?

Temperament mačky sa utvára na základe génov (vlastností odovzdaných rodičmi) a prostredia, v ktorom zviera vyrastá. Mačky, ktoré sú priateľské, pravdepodobne odovzdajú túto vlastnosť aj mačiatkam. Mnoho plemenných mačiek je vyberaných pre svoju priateľskosť k ľuďom, čo sa môže prejaviť na správaní potomstva. Naopak pouličné mačky žijúce samostatne budú ostražitejšie voči nebezpečenstvu vrátane potenciálneho ohrozenia zo strany človeka.

Jednoduchá starostlivosť o mačiatka
17.04.22 Mačiatko

Jednoduchá starostlivosť o mačiatka

Ako sa starať o mačiatko? Najlepšie je začať so starostlivosťou o srsť, uši a zuby čo najskôr. Tak si na to môžete zvyknúť - vy aj vaše mačiatko. Všeobecne platí, že čím skôr začnete, tým lepšie.

Socializácia mačiatka
03.01.22 Mačiatko

Socializácia mačiatka

Socializácia je veľká téma najmä u psov, ani u mačiek by sa však nemala podceňovať. Je dôležitá pre ich sebavedomie a pohodový život. U správne socializovanej mačky je menej pravdepodobné, že bude v dospelosti plachá, bude trpieť nadmerným stresom alebo sa u nej prejaví problémové správanie, ako je agresia pri hre alebo agresia spôsobená strachom.

Sezóna mačiatok
13.09.21 Mačiatko

Sezóna mačiatok

To, čo môže širokej verejnosti pripadať roztomilé, vyvoláva u pracovníkov zvieracích útulkov každoročne zdesenie. Sezóna mačiatok začína vždy na jar a trvá až do jesene. Ako už termín napovedá, je to obdobie, keď nekastrované mačky privádzajú na svet potomstvo a útulky sú zaplavené osirelými mačiatkami, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť.

Čo mačiatko dedí po otcovi?
09.01.21 Mačiatko

Čo mačiatko dedí po otcovi?

Správanie mačiek ovplyvňuje nielen spôsob odchovu a skúsenosti, ale aj zdedené vlastnosti. Pretože sa otec-kocúr na odchovu mačiatok väčšinou vôbec nepodieľa, možno do určitej miery usudzovať, ktoré vlastnosti po ňom mačiatka získavajú dedične.

Prečo brať mačiatka do ruky?
08.09.20 Mačiatko

Prečo brať mačiatka do ruky?

Aby z mačiatka vyrástla sebaistá mačka, ktorá sa nebude báť ľudí, je dôležité nepodceniť socializácii. Existuje pár opatrení, ktorými je možné ovplyvňovať a stimulovať žiaduce črty sociálneho správania. Extra dôležité je obdobie medzi druhým a siedmym týždňom života.

Mami, kde si?
18.06.19 Mačiatko

Mami, kde si?

Už novorodené mačiatka vedia sa svojou mačacie mamou efektívne hlasovo komunikovať. Pretože sú slepá a hluchá, sú úplne odkázaná na jej starostlivosť, a preto musí vedieť upútať jej pozornosť.
Ako rozoznať pohlavie mačiatok?
01.11.17 Mačiatko

Ako rozoznať pohlavie mačiatok?

Možno sa vašej mačičke narodila mačiatka a máte problém určiť, ktorá sú dievčatá a ktorá chlapci. Poradíme vám, ako na to.
Nový člen domácnosti a výživa
04.10.17 Mačiatko

Nový člen domácnosti a výživa

Chystáte si zaobstarať malé mačiatko? Skvelé! Vaša rodina sa rozrastie o štvornohého parťáka, s ktorým si užijete veľa zábavy. Na jeho príchod sa však pripravte vopred.