V dňoch 28.9. - 29.9.2023 prebieha firemná dovolenka. Všetky objednávky z tejto doby budú odoslané postupne od pondelka 2.10.2023. Ďakujeme za pochopenie
14.05.22 Život s mačkou

Mačky a vtáky pod jednou strechou

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Mačky sú od prírody lovci a vtáky sú ich prirodzenou korisťou. Keď tieto dva živočíšne druhy žijú v spoločnej domácnosti, môže to spôsobiť problémy. Ak si prajete, aby mačka a vtáčik zdieľali spoločne váš domov, musíte byť obozretní.

Mačky prenasledujú a vrhajú sa na vtáky, pretože je to ich inštinktívne správanie. Vtáka môžu veľmi ľahko zraniť alebo potenciálne zabiť. Preto musíte vždy v prvom rade dbať na bezpečie operenca a chrániť ho pred šelmou. Mačka a vták môžu v domácnosti koexistovať, ale mali by ste zaistiť, že sa mačka nemôže k vtákovi fyzicky dostať. Aj keď jej budete poskytovať kvalitnú výživu, môžu sa v nej pri pohľade na vtáka prebudiť prirodzené predátorské pudy. Pre mačku je skrátka zábavné skákať a chytať, preto sa snažte presmerovať pozornosť mačky k hračkám. Mačka sa pri spoločných hrách rozptýli, vybije prebytočnú energiu a uspokojí lovecké chúťky.

Záleží na povahe mačky
Niektoré mačky so zníženým poľovníckym pudom sa môžu naučiť tolerovať vtáka, najmä ak s ním vyrastajú od mačiatka. Zatiaľ čo iné majú neustálu túžbu dostať sa k nemu. Posúďte osobnosť svojej mačky a vždy zostaňte v strehu, pokiaľ môže dôjsť k interakcii. Aj keď sa mačka tvári povznesene, kontrolujte, že je vták bezpečne ukrytý v klietke. Ak mačka na vtáka uprene zíza, klopí uši dozadu a cuká chvostom, sú to jasné znamenia, že sa chystá vrhnúť na korisť.

Zaistite klietku
Pokiaľ máte zvedavú mačku, uistite sa, že má váš operenec bezpečnú klietku alebo voliéru, do ktorej sa mačka nemôže dostať. Ďalej zabezpečte klietku pred prevrhnutím. Skontrolujte klietkové zámky alebo karabíny, aby ste mali istotu, že mačka nemôže labkou otvoriť dvierka. Najlepšie je umiestniť klietku k stene. Nielenže sa tak vták cíti bezpečnejšie, ale taktiež sa znižuje pravdepodobnosť prevrhnutia klietky. Pokiaľ je vták pre mačku stále v strede záujmu, zvážte umiestnenie klietky do miestnosti, do ktorej mačka nemá prístup. Vták v klietke, ktorý je prenasledovaný mačkou (aj keď je za mrežami v bezpečí), je zbytočne stresovaný. Vyhraďte vtáčikovi bezpečný čas mimo klietku, av tom čase majte mačku zavretú v inej miestnosti.

Zoznámenie
Ak chcete, aby si zvieratá na seba vzájomne zvykli, je potrebné postupovať opatrne. Mačka by mala pochopiť, že vták je „priateľ, nie jedlo“. A vták by nemal byť z mačky v strese. Začnite pomaly a nechajte svojich domácich miláčikov, aby na seba pozerali z diaľky, zatiaľ čo je vták bezpečne zatvorený v klietke. Pokiaľ vták vyzerá uvoľnene, nechajte mačku priblížiť sa ku klietke, aby si ho prezrela. Akonáhle je vták v strese, zoznamovanie ukončite a pokračujte inokedy. Ak sa mačka pokúsi skočiť na klietku alebo prestrčí labku medzi mreže, povedzte „nie“. Na niektoré mačky platí postriekanie vodou z rozprašovača (nepoužívajte však pri plachých, stresovaných mačkách). Postupne vzájomné zbližovanie predlžujte, aby si na seba zvieratá zvykali. Niektoré mačky nevykazujú žiadne náznaky predátorských chúťok a ich majitelia pravidelne púšťajú vtáka z klietky a umožňujú tak zvieratám, aby sa videla bez prekážok. Existuje množstvo videí, kedy sa mačka a vták kamarátia a mačka si nechá od andulky únavy do ucha a pod. Môžete mať šťastie a vaše zvieratá k sebe tiež nájdu cestu, ale rozhodne to nie je pravidlo. Záleží predovšetkým na povahe a temperamente mačky. Vždy by ste mali pozorne sledovať oboch miláčikov a byť pripravení rýchlo reagovať, pokiaľ to vyzerá, že mačka na vtáka zaútočí. Inštinkt môže ovládnuť aj miernu mačku, čo môže viesť k zraneniu alebo dokonca úmrtiu operenca. Preto zvieratá nikdy nenechávajte spolu na voľno bez dozoru.

Foto: MaxPixel