02.03.20 Život so psom

Prečo pes slintá?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Niektoré plemená slintajú viac než iná. Povestné je to napríklad u basetov, bernardínov alebo nemeckých dog. A najhoršie je to pri pohľade na jedlo. To sa slinenie prejaví aj u plemien, ktorá s tým zvyčajne problémy nemajú.

Ak váš štvornohý kamarát veľa slintá, zrejme patrí k plemenám s pysky utváranými tak, že sa mu v tlame hromadia sliny, ktoré neskôr pretečú. Psy s voľnejšími dolnými pysky vypúšťajú viac slín ako psy s pevne zatvorenú tlamou. Nesliní viac ako iní (aj keď je to ťažko uveriteľné), len všetky sliny nepolykají.

Kedy je to normálne?
Všetci psi slintajú, keď vidí potravu alebo sú rozrušení a v strese. Tiež sa môže jednať o ochladzovania s následným slinením. Psie samce zase slintajú v prítomnosti hárajúce feny. To sú všetko prirodzené javy. Niekedy psi slintajú, keď je im zle na vracanie (napríklad pri jazde autom).

Kedy navštíviť veterinára?
Zbystriť by ste mali najmä v okamihu, keď pes nadmerne a nepretržite slintá bez zjavnej príčiny. S návštevou veterinára určite neotáľajte. Môže sa jednať o nejakej poranenie alebo zápal v ústnej dutine, zlomený zub, cudzí predmet uviaznutý v papuli, problém sa slinných žľazách, bolesť hrdla z "nachladnutia", kedy psa bolí prehĺtať, a preto sliny odtekajú pod. Z akútnych stavov, ktoré ohrozujú život a potrebujú okamžitú liečbu, je nadmerné slinenie jedným z príznakov otravy či torzia žalúdku.

prevencia
Psovi papuľu pravidelne prezerajte a udržujte ďasná aj zuby zdravé pomocou čistenia špeciálnymi zubnými pastami a kefky pre psov. Ak sa psovi robí zle v aute, pred dlhšou jazdou mu môžete podať liek, ktorý tlmí zvracanie.

Fotka od Sven Lachmann z Pixabay