Separačná úzkosť u psa
26.07.21 Výchova a výcvik

Separačná úzkosť u psa

„Nevieme, čo máme robiť. Keď odídeme z bytu, Roxana vyje, šteká, škrabe na dvere a urobí nečistotu manželovi v posteli. Susedia sa hnevá, majú malé dieťa a to nemôže spať. Dvere musel manžel oplechovať. Sú na to nejaké lieky?“ z veterinárnej ordinácie.

prines papuče
03.05.21 Výchova a výcvik

prines papuče

So psom si môžete užiť veľa zábavy pri "domácich prácach". Samozrejme tým nemyslíme, že by váš štvornohý kamarát pomáhal s vysávaním, ale môže vám priniesť na povel rôzne predmety. Psy sa radi zavděčují a túži po pochvale a tejto vlastnosti možno jednoducho využiť.

Starého psa novým kúskom nenaučíš?
26.04.21 Výchova a výcvik

Starého psa novým kúskom nenaučíš?

Podobne ako u ľudí, tak iu psov starnutie ovplyvňuje ich kognitívne schopnosti. Ale neznamená to, že by sa starý pes nemohol učiť nové triky, len mu to bude trvať o niečo dlhšie.

Zastarané metódy trestov
12.04.21 Výchova a výcvik

Zastarané metódy trestov

Fyzické tresty, ako je trepanie za kožu, chytanie za ňufák, alebo prevracanie psa na chrbát bohužiaľ stále nie sú minulosťou. Každý, kto také metódy využíva, riskuje do budúcnosti problémy. Pes sa na človeka prestane spoliehať a to zvlášť v krízových a konfliktných situáciách.

Nečistotnost
16.03.21 Výchova a výcvik

Nečistotnost

Pokiaľ pes vykonáva potrebu či značkuje doma alebo na návšteve, je to nepríjemný problém, ktorý trápi snáď každého psíčkarov. Aké sú príčiny psie nečistotnosti a čo robiť?

Prečo je lepšie pozitívna motivácia než tresty?
23.02.21 Výchova a výcvik

Prečo je lepšie pozitívna motivácia než tresty?

V skorších dobách, kedy pozitívna motivácia medzi cvičiteľovi nebola toľko rozšírená, sa vo výcviku psov využívali najrôznejšie formy trestov. V dnešnej dobe sa psy cvičia skôr pomocou pozitívna motivácia, čo je jedine dobre. Je to oveľa príjemnejšie metóda a výsledky prináša radosť nielen psovodovi, ale tiež psovi samotnému.

Ako naučiť psa počúvať? Odmeňujte a chváľte.
22.06.20 Výchova a výcvik

Ako naučiť psa počúvať? Odmeňujte a chváľte.

Na svojich štvornohých parťákov nedajú majitelia psov dopustiť. Všetci ich milujú, rozmaznávajú a chcú pre nich to najlepšie. Potom sa ale čudujú, že sú mnohokrát rozmaznaní a nepočúvajú povely. Čo s tým robiť? Dôležité je venovať psovi dostatok času a pokúsiť sa odstrániť chyby vo výchove. Ako na to, poradia cvičiteľka agility Aneta Grygarová.

Čo je Hersenwerk?
18.05.20 Výchova a výcvik

Čo je Hersenwerk?

Ako Hersenwerk sa označujú všemožné druhy hlavolamov pre psov, ktoré stimulujú zmysly a nervový systém. Metóda vznikla v roku 2004 v Holandsku pod vedením inštruktorky Inge van Harte a rýchlo sa rozšírila po celom svete. Niet sa čomu diviť, psy riešenie hádaniek baví a pomáha ich to psychicky zamestnať.

Prečo pes ohrýza?
12.11.19 Výchova a výcvik

Prečo pes ohrýza?

alebo Ako na psie deštruktory

Okusovanie je pre psa prirodzené a zábavné. Ak to robí pod dohľadom a na vyhradených hračkách, majiteľovi to nevadí. Problém nastáva, keď sa sklony k ničeniu rozbehnú naplno a pes spôsobuje veľké škody a neporiadok.

Naučte byť psa osamote
29.08.18 Výchova a výcvik

Naučte byť psa osamote

Možno ste sa rozhodli zaobstarať svojim deťom psíka za dobré vysvedčenie, alebo ste po štvornohom spoločníkovi vždy túžili a prázdniny boli ideálny čas. Počas leta ste mali na štvornohého chlpáča všetci viac času, ale koniec prázdnin sa rýchlo blíži a vy začínate premýšľať, ako zvládne psík samotu, zatiaľ čo vy budete v práci a deti v škole.