07.05.22 Život s mačkou

Aké nebezpečenstvá číhajú na jarnej záhrade?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Jar je v plnom prúde a konečne si s domácimi miláčikmi užívame teplé počasie. Avšak aj pobyt na záhrade so sebou prináša niektoré riziká. Na čo si dať pozor?

Claire Turnerová, veterinárna lekárka z britskej organizácie na ochranu zvierat Battersea, vysvetľuje: "Jar s dlhšími dňami a teplejším počasím vítajú ako ľudia, tak zvieratá. Ale niektoré rastliny môžu byť pre našich domácich miláčikov nebezpečné, napríklad narcisy a tulipány. Majitelia zvierat by si preto mali dávať pozor na to, čo pestujú na záhrade.A riziko predstavuje aj hmyz, napríklad osy a kliešte.

Narcisy

Akákoľvek časť tejto rastliny môže byť pre mačky veľmi toxická. Môže spôsobiť zvracanie, hnačku, bolesti brucha, kŕče aj pokles krvného tlaku. Pre psy a mačky je najnebezpečnejšia cibuľka narcisu, preto by sa majitelia domácich maznáčikov mali vyhnúť ich vysádzaniu na záhrade.

Tulipány a hyacinty

Celý tulipán alebo hyacint je pre psy a mačky jedovatý, ale obzvlášť toxická je cibuľka, ktorej požitie môže spôsobiť zvracanie a dýchacie problémy. Pred výsadbou ich určite držte mimo dosahu vášho domáceho maznáčika.

Kliešte

Kliešte sú drobní parazity, ktorí prenášajú pôvodcov nebezpečných chorôb (napr. borelióza). Vyskytujú sa nielen v lesoch a iných trávnatých oblastiach, ale aj na záhradách, najmä v teplejších jarných mesiacoch. Potom, čo bol váš pes alebo mačka vonku, prejdite po nich rukami a skontrolujte, či sa na nich nenachádzajú kliešte. Ak nájdete prisatý kliešť, je dôležité ho rýchlo odstrániť, aby ste znížili pravdepodobnosť, že sa váš maznáčik nakazí. Najlepšie je použiť špeciálne navrhnuté pinzety na vyviklánie kliešťa, ktoré je možné zakúpiť v obchode s chovateľskými potrebami. Určite je vhodné používať vhodné antiparazitiká .

Osy a včely

Pokiaľ vášho psa alebo mačku bodne osa alebo včela, pravdepodobne skončí s opuchom a bude mať lokálnu bolesť a podráždenie. Aj keď je to pre nich nepríjemné, bolesť by mala po krátkom čase odznieť. Niektorí psi a mačky však môžu byť alergickí. Ak vaše zviera začne zvracať, má hnačku, ťažko dýcha, má bledé ďasná alebo nadmerný opuch v okolí žihadla, mali by ste okamžite kontaktovať veterinára.

Herbicídy

Prípravky na hubenie buriny a chemické látky, ktoré sú v nich obsiahnuté, môžu byť pre naše psy a mačky nebezpečné. Pred kúpou si preto prečítajte etiketu. Ideálne je vyberať ekologické produkty, ktoré sú pre domácich miláčikov i voľne žijúce živočíchy bezpečné.

Označenie zvieraťa

S dlhšími dňami a slnečnejším počasím môžu vaše psy a mačky chcieť byť častejšie alebo dlhšiu dobu vonku. Je dôležité sa uistiť, že sú psy označené mikročipom a že aktuálne údaje sú zapísané do registra. Mačky zo zákona byť označené mikročipom nemusia, ale je vhodné, aby nosili bezpečný obojok s údajmi o svojom majiteľovi.


Zdroj: Organizácia Battersea, www.battersea.org.uk
Foto: Pixabay