07.01.24 Život s mačkou

Čo robiť, keď mačka používa kvetináč namiesto toalety?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Zistili ste, že vaše chlpaté stvorenie považuje kvetináč s izbovou rastlinou za lepšie miesto na vykonanie potreby ako vlastnú toaletu? To spravidla znamená nielen nepríjemný zápach, ale aj podlahu pokrytú vysypanou zeminou. Aj keď toto mačacie správanie môže byť frustrujúce, existuje niekoľko krokov, ktoré ho pomôžu vyriešiť.

Niektoré mačky si na močenie a kálenie rady vyhrabávajú jamku v mäkkej hline. Zvlášť, pokiaľ boli zvyknuté chodiť von a tam používali tam práve zeminu. Od mačky to ale môže byť jasný signál, že nemá dostatočne vyčistenú toaletu, a tak si hľadá náhradné miesto. Tiež je možné, že je pre ňu mačací záchod veľmi malý alebo je umiestnený na nevhodnom mieste (vedľa hlučnej práčky a pod.). V prvom rade je dôležité vylúčiť zdravotné problémy, ktoré by mohli spôsobiť toto nevhodné správanie. Niekedy mačky používajú neobvyklé miesta na močenie ako signál, že niečo nie je v poriadku. Nestali sa u vás doma nejaké zmeny? Možno mačka týmto spôsobom dáva najavo svoju nevôľu. Pomôcť môžu feromóny pre mačky sú dostupné vo forme spreja alebo difuzéra a môžu pomôcť upokojiť vašu mačku a zmierniť stres, ktorý môže byť spojený s nevhodným správaním.

Zmena podstielky a pridanie ďalšej toalety
Možno mačka preferuje určitý typ podstielky. Skúste experimentovať s rôznymi druhmi mačacieho podstielky a zistite, čo vašej mačke vyhovuje najlepšie. Ďalšou možnosťou, ako problém vyriešiť, je pridať ďalšiu mačaciu toaletu do domácnosti. Niekedy mačky reagujú na zmenu prostredia a môžu začať používať svoju toaletu, pokiaľ je umiestnená na inom mieste.

Zaistite kvetináč
Pokiaľ mačka používa kvetináč opakovane, je dôležité udržiavať toto miesto čo najčistejšie. Odstráňte moč alebo výkaly čo najskôr. Prikryte zeminu v kvetináči materiálom, ktorý nie je pre mačku lákavý (ostré dekoratívne kamene alebo pichľavé šišky). Tiež môžete vršok kvetináča olepiť obojstrannou lepiacou páskou, čím mačke zabránite, aby tam skákala. Ďalšou možnosťou je nastriekať na rastliny citronellu alebo vínny ocot, ktorý mačky odpudzuje. Presuňte kvetináč do iného priestoru. Keď ho dáte do miestnosti, kam mačka nemá prístup, problém sa razom vyrieši.

Ak všetky pokusy stroskotali, môže byť užitočné poradiť sa s veterinárom alebo mačacím psychológom. Vzhľadom na to, že každá mačka je jedinečná, môže byť potrebné skúšať rôzne prístupy, než sa podarí problém vyriešiť. Je dôležité zostať trpezlivý a mačku nikdy fyzicky netrestať.

Foto: Pexels.com