27.01.24 Zdravie a choroby

Pozor na šitie. Kocúr prehltol niť aj s ihlou, musel na operáciu

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Mačky a kocúri sú známi majstri v kradnutí si „hračiek“, s ktorými by sa radšej hrať nemali. Ich hravosť a zvedavosť sa im hocikedy môže vypomstiť, napríklad keď prehltnú niečo nevhodné. Cudzie teleso v tráviacom ústrojenstve zvieraťa môže byť potenciálne nebezpečné a vyžaduje rýchlu reakciu od majiteľa.


„Pozrenie niečoho, čo zviera rozhodne zjesť nemalo, je vôbec najčastejším problémom, aký naši klienti a ich veterinári riešia. Úplne typické je to pre psíkov. U nich sú celoročným hitom napríklad ponožky. Veterinári sú na takéto situácie pripravení, rozhodne tak nikdy neváhajte sa na nich obrátiť,“ radí Denis Klinger, riaditeľ spoločnosti PetExpert, ktorá sa špecializuje na poistenie pre psy a mačky. So zjednaným zdravotným poistením pre svojich chlpatých miláčikov odpadá majiteľom starosť o finančnú stránku veci. Môžu tak svojim parťákom dopriať nielen akútne ošetrenie, ale napríklad aj starostlivú diagnostiku v prípadoch, keď sa zviera stretáva s viac či menej záhadným zdravotným problémom.


Reálny príbeh: Kocúr Axl Rose a prehltnutá ihla

Kocúr Axl Rose je typický hravý mačičiak, ktorý ako správny vládca domácnosti nemá problém otvoriť si skrinku, šuplík, proste čokoľvek, čo ho práve zaujme. Z otvorených priestorov vždy vyšmátra niečo, čo by mohlo poslúžiť ako hračka. Jedného dňa ráno sa jeho pozornosť uprela na šuplík so šijacími potrebami. Kocúrovi sa bohužiaľ nejako „podarilo“ zožrať kus nite aj s navlečenou ihlou. Včasný výlet na veterinú našťastie zabránil, aby nebezpečný predmet napáchal škody na jeho zdraví.
Všímavosť jeho paničky sa vyplatila. Hneď spozornela, keď kocúra pristihla, ako naťahuje na zvracanie, ale nič z neho nevychádza, ako by mal v papuli či krku niečo zaseknuté. Akonáhle sa starostlivá majiteľka dozvedela, že kocúrik toho dňa ráno vykramařil šitie, dala na svoju predtuchu a bez váhania s ním vyrazila na veterinu. Tam Axla zrentgenovali a na snímke sa zreteľne ukázala ihla zaseknutá pri hrtane.
Požitie ostrého predmetu sa môže ľahko rozvinúť v život ohrozujúce stav. Kocúr sa teda rýchlo ocitol na operačnom stole v narkóze a veterinár mu ihlu vytiahol. Pár hodín po zákroku už mačičák opäť behal po byte a lovil látkové myšky. A aby si nabudúce majitelia ušetrili nervy, mali by radšej šuplíky s rizikovými predmetmi zabezpečiť.

Pozor na symptómy

Príznaky požitia cudzieho telesa môžu zahŕňať zvracanie alebo snahy o zvracanie, nadmerné oblizovanie, slintanie, krvavá hnačka, neschopnosť jesť či letargiu. Pokiaľ pozorujete tieto symptómy, jedná sa o naliehavú situáciu a bezodkladne zdravotný stav zvieraťa konzultujte s veterinárom. Veterinárnu starostlivosť nemožno odkladať, pretože cudzie teleso môže spôsobiť vážne komplikácie, vrátane perforácie čriev alebo žalúdka. Dbajte aj na prevenciu, je najlepším spôsobom, ako maznáčika ochrániť. Z domácnosti odstráňte potenciálne nebezpečné predmety (napr. jedovaté rastliny). Nebezpečné predmety a lieky zabezpečte tak, aby sa k nim mačky nemohli dostať (napr. Paralen je pre mačky toxický. Ak by mačka pozrela jeden paralen 500, tak ju to zabije).


Foto: publicdomainpictures.net