Prečo mačka zvracia?
19.11.19 Zdravie a choroby

Prečo mačka zvracia?

Ak zvracia mačka len občas, môže to byť spôsobené rýchlym naplnením žalúdka kvôli hltanie alebo spolykáním väčšieho množstva chlpov. Ak však mačka zvracia častejšie ako 1x za mesiac, zbystrite. Môže sa jednať o vážnejší zdravotný problém, ktorý vyžaduje návštevu veterinára.

Prečo mačka chudne?
06.11.19 Zdravie a choroby

Prečo mačka chudne?

Existuje veľa príčin, prečo mačka stráca na váhe. Úbytok hmotnosti by mal byť varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Včasným komplexným vyšetrením u veterinára a prípadnú liečbou sa dá predísť mnohým zdravotným komplikáciám. Čo patrí medzi najčastejšie príčiny chudnutie?

Čo robiť, keď má mačka akné?
30.10.19 Zdravie a choroby

Čo robiť, keď má mačka akné?

Dokonca aj mačky môže trápiť akné, prejavuje sa ako čierne bodky v oblasti papule alebo brady. Príčinou je upchatie mazových žliaz.

Ochrana psov a mačiek na dovolenke
21.05.19 Zdravie a choroby

Ochrana psov a mačiek na dovolenke

Plánujete dovolenku a robíte si zoznam vecí, ktoré je ešte potreba kúpiť? Potom nezabudnite na kvalitné repelent. Jeden pre vás a druhý pre vášho maznáčika.
Môžem dať mačke paralen?
08.05.19 Zdravie a choroby

Môžem dať mačke paralen?

Nie! Voľne predajné lieky proti bolesti ako Paralen či Brufen sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a pre mačku sú vysoko toxické. Zabiť dokáže jediná pilulka.
Kliešte a blchy sa podceňujú. Zvlášť teraz na jar.
10.04.19 Zdravie a choroby

Kliešte a blchy sa podceňujú. Zvlášť teraz na jar.

Hoci sa informácií o chorobách prenášaných kliešťami alebo blchami objavuje celý rad a na trhu sú dostupné ochranné prípravky, stále sa nájde veľa chovateľov, ktorí túto základnú prevenciu podceňujú. Sú malí a nenápadní, v ich telách ale číhajú vážnej choroby.
Choroba z mačacieho škrabnutia
22.01.19 Zdravie a choroby

Choroba z mačacieho škrabnutia

Túto chorobu, v angličtine označovanú ako cat scratch disease, spôsobuje baktéria zvaná Bartonella henselae. Hoci sú mačky prenášačmi, samy väčšinou bartonelóza neochorie.
10 najčastejších ochorení u mačiek
05.01.19 Zdravie a choroby

10 najčastejších ochorení u mačiek

Členovia tímu prvého úplne online zdravotného a úrazového poistenia psov a mačiek u nás - PetExpert - zostavili na základe analýzy interných údajov, prieskumu a poistných plnení a v spolupráci s uznávanou expertkou na mačacie medicínu a vedúci tímu prvé špecializované "Cat friendly clinic" veterinárnej kliniky v SR MVDr. Martinou Načeradská zoznam desiatich najčastejších ochorení u mačiek a ich príznakov.
hypertyreóza
11.12.18 Zdravie a choroby

hypertyreóza

Jedná sa o endokrinný poruchu, pri ktorej štítna žľaza produkuje nadbytok hormónov T4 a T3. Dôsledkom zvýšenej činnosti štítnej žľazy je přestimulovaný, hyperaktívne metabolizmus.
Antibiotiká len z rúk veterinára
27.11.18 Zdravie a choroby

Antibiotiká len z rúk veterinára

Toto sú zásadné témy dnešnej doby: garancia zdravotnej nezávadnosti potravín, nezaťažovanie životného prostredia rezíduami veterinárnych i humánnych liečiv, nutnosť brániť vzrastajúcou rezistenciu všemožných pôvodcov nákaz. Ako sa s nimi vysporiadať? Jedine tak, že sa nebudú uvoľnovať podmienky pre nakladanie s liečivami.