26.02.22 Život s mačkou

Prečo je mačka agresívna?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Mačky väčšinou nie sú agresívne voči svojmu majiteľovi, ale rovnako ako ostatné zvieratá, majú aj ony svoje hranice, ktoré sú ochotné tolerovať. Existuje mnoho rôznych príčin agresivity a niekedy sa môže jednať o ich kombinácii.

Obranná agresia/agresia zo strachu - mačka obvykle zo stretu uteká, ale ak sa jej to nepodarí, môže sa brániť. Alebo sa už skôr naučila, že útek ju nepomôže a radšej zaútočí.
Agresivita pri hre a maznaní - mačky všeobecne dávajú prednosť tomu, aby sa s nimi človek maznal krátko, ale často. Naproti tomu ľudia majú tendenciu k menej častým interakciám, ale o to intenzívnejším. To môže byť pre niektoré mačky nepríjemné a mnohé z nich majú pri maznaní určitú hranicu, ktorej prekročenie môže vyvolať agresivitu (syndróm petting a biting)
Teritoriálna agresia - obvykle sa objavuje voči cudzím mačkám, keď sa dve mačky stretnú na území jednej z nich
Agresivita vyvolaná bolesťou - mačka, ktorá trpí bolesťou, má veľmi zníženú úroveň tolerancie, čo je veľmi častým dôvodom agresie.

Mačky môžu mať väčší sklon k agresívnemu správaniu, pokiaľ sú chované vo vnútri bytu bez podnetov, takže v sebe majú prebytok nahromadené energie. Preto je tak dôležité sa s mačkou pravidelne hrať a ponúkať jej dostatok možností na fyzickú aktivitu. Aj mačiatka a mladé mačky môžu pri loveckých hrách prejavovať určitú dravosť, čo je však prirodzené. Niekedy môže na zmiernenie agresivity pomôcť kastrácia. Zvlášť pokiaľ sa agresivita objavila bez zjavnej príčiny u inak pokojného neagresívneho jedinca, požiadajte o radu svojho veterinárneho lekára. Ak neexistuje žiadny zdravotný dôvod spôsobujúci agresivitu, požiadajte o pomoc kvalifikovaného odborníka na mačacie správanie.

Foto: Max Pixel