28.01.20 Život s mačkou

Prečo mačka pradie?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Hoci sa odborníci snažia vrnenie vysvetliť už odnepamäti, dodnes je obklopené tajomstvom. Nemusí znamenať len spokojnosť, radosť a potešenie, mačka sa pradením snaží tiež upokojiť, keď je v strese, alebo tak potláča bolesť.

Pradenie je zvuk, ktorý mačka vydáva po celý život. Je to rovnaký zvuk v nízkych frekvenciách (25 - 44 Hz). Prebieha ako pri vdychu, tak pri výdychu a mačka ho dokáže udržať bez prerušenia celé hodiny. Vie pri tom dokonca vydávať aj iné zvuky. Vrnenie je počuť i cítiť. Keď sa mačky dotknete, celým telom jej prebiehajú ľahké vibrácie, samozrejme najvýraznejší je to v hrdelný oblasti.

Už novorodené mačiatka pradú

Pradenie je prvý zvuk, ktorý mačka dokáže vydať. Vibrácie mačiatkam pomáhajú komunikovať s matkou a súrodencami. Malé mačiatka pradie už krátko po narodení, keď sajú materské mlieko. To odovzdá mačke jednoduchú informáciu, že sú jej mláďatá spokojná a dostatočne zásobená mliekom. Mačka počas dojčenia tiež predo, čím upokojuje nielen mačiatka, ale aj seba.

Prečo to robia?

Že je to signál, že sa zviera cíti dobre, vie každý, kto sa s mačkou niekedy dostal do kontaktu. Ale je veľký mýtus myslieť si, že to vždy značí len šťastie a uvoľnenosť. Pradúca mačka toho vyjadruje ďaleko viac. Čo konkrétne?

  1. Vo väčšine prípadov dáva mačka najavo, že je šťastná a spokojná.

  2. Pradenie slúži ako upokojujúci prostriedok. Mačky pradie, aj keď sú v strese a potrebujú upokojiť seba alebo niekoho druhého. Niektoré mačky treba pradie počas vyšetrenia u veterinára.

  3. Pradú tiež pri bolestiach. Je pomerne časté, že mačky pradú, keď rodí mačiatka alebo sú zranené. Potláčajú tak bolesť.

  4. Mačky často pradie vo fáze zaspávania. Aj to je jeden z dôkazov ukľudňujúcich účinkov.

  5. Vrnenie sa uplatňuje aj počas interakcie s ostatnými zvieratami. Pri stretnutí s nadradenou mačkou, dáva podradené vrnící mačka najavo, že je priateľsky naladená a nechce sa púšťať do konfliktov. Vyššie postavená zvieratá dávajú zase vrněním najavo, že im od nich nič zlé nehrozí.

  6. Staré a choré mačky tak signalizujú, že sú neškodné a nehrozí od nich nebezpečenstvo.

  7. Mačky tiež často pradú, keď sa kŕmi . Často začnú okamžite priasť, akonáhle vidia ponúkané jedlo.

  8. Vrnenie navyše prispieva aj k uzdraveniu a hojenie rán. Mačky takto lieči nielen seba, ale má to pozitívne účinky aj na ľudskú psychiku. Ľuďom maznanie s vrnící mačkou pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Lepšie hojenie kostí

Bolo dokázané, že zlomené kosti sa předoucím poraneným mačkám hoja rýchlejšie. Vibrácie sa totiž prenášajú na kosti a podporujú liečebné procesy. Kostiam sa vďaka tomu zvyšuje pevnosť a odolnosť. Tohto zistenia využila tiež americká NASA, ktorá poskytuje astronautom vibračné pásky napodobňujúci mačacie pradenie. Liečebná nízka frekvencia pomáha pri rednutie kostí, ku ktorému u astronautov často dochádza (dôsledok dlhodobých pobytov v oblastiach s nízkou gravitáciou).

Zaujímavosť: Do Guinessovej knihy rekordov sa zapísal kocúr Merlin ako najhlasnejšie pradúca mačka sveta. Merlinov rekord je 67,8 decibelov! Vypočuť ho môžete tu

Fotka od IRCat z Pixabay  

Zdroj: Gerd Ludwig, Mačacie reč, Euromedia, edícia Esencia, 2017