11.03.20 Život s mačkou

Prečo sa mačka škrabe?

Tento článok je preložený pomocou Google Translate. Na jeho ručnom preklade pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

Že sa mačka občas poškriabe alebo sa v rámci každodennej očisty dôkladne olíže, je úplne normálne. Problémom je však zvýšené svrbenie, ktoré vedie k nadmernému škrabanie. Väčšinou sa jedná o prítomnosť vonkajších parazitov alebo príznak alergie. Niekedy sa tieto ťažkosti objavujú tiež pri bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii kože.

Na čo si dať pozor? Všímajte si, či sa mení správanie vašej mačky. Objavuje sa škrabanie a vykusování častejšie než obvykle? Trvá už dlhšiu dobu? Vedie usilovnej škrabanie k poraneniu kože a vypadávanie srsti? Pozorujete začervenanie, chrasty alebo bolestivosť? Ak áno, potom s návštevou veterinára rozhodne neotáľajte. K trvalému odstránenie ťažkostí je nutné zistiť vyvolávajúcu príčinu a tú liečiť.

infestácie blchami
Jednou z príčin škrabanie môže byť infestácie blchami. Skontrolujte mačke predovšetkým hlavu a oblasť pozdĺž chrbtice od kohútika k chvostu. Aj keď sú blchy miniatúrne, iste je neprehliadnete. Dobre skáču a v srsti zvieraťa zanechávajú výkaly v podobe drobných čiernych bodiek. U mačiek je problém predovšetkým alergie na blšie uhryznutie, konkrétne blšie sliny (FAD), čo spôsobuje výraznú svrbenie. Najmä v oblasti chrbta nad chvostom, na stehnách a chvoste. V týchto miestach môžu vznikať boláky a vypadáva srsť. Mačka sa často škriabe, a keď sa problém nerieši, môže sa rozvinúť aj sekundárne zápal kože. Ak má vaša mačka prístup von, nepodceňujte používanie antiparazitárnych prípravkov . Ochráni mačku nielen proti blchám, ale aj proti kliešťom.

Ďalší parazitózy
Medzi ďalšie kožné parazitózy sa radí svrab. Najčastejšie postihnuté bývajú miesta na ušiach, lakťoch, členkoch. Ďalej demodikóza, ktorá v počiatkoch nie je toľko svrbiaca, ale následná infekcia kože sa prejavuje práve svrbením. Príznakom býva vypadávanie srsti (spočiatku v malých miestach, postupne sa rozširujú). Svrbenie uší a trepanie hlavou spôsobuje zase ušné roztoče, kedy v ušiach je vidieť väčšie množstvo tmavého drobivého "mazu".

Atopie, potravné alergie
Atopia je alergická reakcia na vzdušné alergény (peľ, prach, roztoče ...). Mačky si najčastejšie hryzú labky, drbou si uši, ňufák a okolie očí. Väčšinou sa zhoršuje počas jari a leta.
Potravinové alergie sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Zvyčajne sa zviera škrabe po celom tele, ale v niektorých prípadoch je svrbenie výraznejšie na ušiach a nohách. Vo 20-30% prípadov majú zvieratá viac súbežných alergických ochorení (alergie na blšie uhryznutie, atopia ...). A aké sú najčastejšie potravinové alergény u mačiek? Hovädzie mäso 20%, mlieko a mliečne výrobky 14,6%, ryby 13%, jahňacie mäso 6,7%, hydina 4,5%, pšenica 4,5%

liečba
Do liečby na vlastnú päsť sa radšej nepúšťajte. Všetky lieky odporúčané veterinárom podávajte mačke presne podľa inštrukcií a dodržujte dávkovanie. K potlačeniu svrbení môže veterinár odporučiť podávanie antihistaminík či kortikoidov. Okrem zodpovedajúce liečby môže pomôcť potlačiť svrbenie tiež pridávanie mastných kyselín do krmiva (napr. Rybí olej ), použitie rôznych upokojujúcich šampónov a podávanie hypoalergénneho krmiva .

Photo by Ashan Rai from Pexels